Portal informacyjno-historyczny

Norweskie media opisują, jak Polacy się (nie) integrują. Porównują ich do… Pakistańczyków

w Wiadomości ze świata


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Polacy w Norwegii stanowią najliczniejszą grupę imigrantów w tym kraju – ponad 100 tys. Serwis MojaNorwegia.pl opisuje, jak norweski portal Aftenposten zrecenzował Polaków.

Norwegowie dostrzegają odrębność kulturową Polaków. Porównują ich do Pakistańczyków, którzy masowo przybywali do kraju w latach 70. Na początku wykonywali najmniej wdzięczne prace. Nie byli wykształceni, ale silni, pracowici i młodzi – co jest domeną imigrantów z Polski. Ale z czasem Pakistańczycy przestali pracować i zaczęli polegać na pomocy socjalnej. Według norweskiego portalu, to samo może być z Polakami, którzy wykonują ciężkie prace.

Norwegowie nie oceniają dobrze stopnia integracji Polaków. Ci wybierają to, co co polskie: czytają polskie wiadomości, mają znajomych z Polski, niezbyt dobrze znają język.

Portal forskning.no podkreśla, że Polacy czują się dyskryminowani w norweskim społeczeństwie, dlatego tym bardziej starają się naśladować swoje życie, które wiedli w ojczyźnie, poprzez wybór polskich sklepów, obchodzenie polskich świąt. Polacy mają też nie ufać norweskiemu systemowi szkolnictwa. Rzekomo twierdzą, że miejscowe szkoły ,,kształcą idiotów”, co zdaniem samych Norwegów wynika z niezrozumienia założeń placówek dydaktycznych.

Aftenposten dodaje, że Polacy przejawiają brak akceptacji dla muzułmanów, którzy stanowią w Norwegii liczną mniejszość, a także homoseksualistów.

MojaNorwegia.pl przypomina też, że norweskie media wypowiadają się o Polakach także w bardziej przyjazny sposób. Dostrzegają pozytywy, jeśli chodzi o role kobiet i mężczyzn – polscy mężczyźni przejmują większą liczbę obowiązków domowych, przez co kobiety czują się tam mniej „kobiece” niż w swoim kraju ojczystym. Polacy tym lepiej się czują, ponieważ nie muszą przejmować się narzuconymi z góry rolami społecznymi, które nie obowiązują w liberalnym norweskim społeczeństwie.

źródło: MojaNorwegia.pl

(9888)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę