Stanisław Kasznica (syn)

Niezwykła historia rodziny Kaszniców – polskiego profesora, zatroskanego o Polskę, oraz jego syna, ostatniego komendanta NSZ, na tle II wojny światowej

w Recenzje


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze
Profesor Stanisław Wincenty Kasznica
Profesor Stanisław Wincenty Kasznica

Stanisław Kasznica (1874-1958) z sukcesami kontynuował rodzinne tradycje prawnicze, był profesorem, współorganizował Wydział Prawno-Ekonomiczny i dwukrotnie pełnił funkcję rektora Uniwersytetu Poznańskiego. Politycznie związany jeszcze pod koniec XIX wieku ze Stronnictwem Demokratyczno-Narodowym, a w wolnej Polsce ze Stronnictwem Chrześcijańsko-Narodowym. Podczas drugiej wojny światowej nie zrezygnował z kształcenia, wykładał na tajnym Uniwersytecie Ziem Zachodnich i konspiracyjnym Uniwersytecie Warszawskim. Należał do grona polskiej inteligencji zatroskanej o losy kraju i poświęcającej swój czas na pracę nad jego rozwojem.

Stanisław Kasznica (syn)
Stanisław Kasznica (syn)

Wspomnienia S. Kasznicy są niezwykle ważnym świadectwem niemieckiej okupacji, przedstawia wojenne losy rodziny Kaszniców – tułaczkę, ocieranie się o śmierć, konspiracyjną działalność naukowca i jego rodziny (dzieci walczyły w powstaniu warszawskim, syn Stanisław był ostatnim Komendantem Głównym NSZ) – przedstawione na tle okupacyjnych dziejów polskiej inteligencji i Generalnego Gubernatorstwa.

Stanisław Wincenty Kasznica, Druga wojna światowa. Wspomnienia spisane na podstawie codziennych notatek, IPN, Warszawa-Poznań.

stanislaw-wincenty-kasznica

(342)


Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.