Portal informacyjno-historyczny

Niemiecka gazeta przebiła wszystkich: pisze, że tuż po wojnie Żydzi musieli uciekać z Polski do Niemiec, aby uniknąć śmierci. ,,Tam czuli się jak w raju”

w Wiadomości ze świata


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Niemiecki ,,Focus” w tekście historycznym na temat powojennych losów Żydów zwraca uwagę, że dla 300 tys. Żydów robiło wszystko, by uciec z Europy Wschodniej do Niemiec

Zdaniem ,,Focusa”, kierunek niemiecki obrali sobie Żydzi ,,uciekający z Europy Wschodniej, z Republik Bałtyckich, ale przede wszystkim z Polski” (sic!). I nie uciekali przede wszystkim przed Armią Czerwoną, ale ,,przed ludźmi, które dotąd byli ich sąsiadami, znajomymi i czasami nawet przyjaciółmi”.

Zdaniem niemieckiego dziennikarza, od lata 1945 w Polsce zaczęło znów dochodzić do żydowskich ekscesów – jak podkreśla gazeta, nie wywoływanych przez Niemców, ale Polaków. Celem byli Żydzi, którzy przeżyli niemiecką okupację, Holokaust i właśnie wrócili do domów. Liczyli na spokojne życie w Polsce, gdzie przed wojną żyło ponad 3 miliony Żydów, ale jak podkreśla gazeta, było wielu antysemitów. Już przed I wojną światową Żydzi mieli przenosić się do Niemiec w nadziei na spokojniejsze życie. Dziennikarz podkreśla, że polski rząd w latach 30. nie ustępował wiele niemieckiemu w dyskryminacji Żydów.

Focus przypomina, że podczas wojny znajdowali się Polacy, którzy ukrywali Żydów, ale byli niektórzy, którzy wydawali ich Niemcom. Robili to po to w celach zarobkowych. Po wojnie trwały prześladowania – jako przykład gazeta podaje tzw. pogrom kielecki. Na oczach Armii Czerwonej doszło do wielu ekscesów i mordów.

Powołuje się na książkę dwóch niemieckich dziennikarzy Hansa-Petera Föhrdinga i Heinza Verfürtha „Gdy Żydzi uciekali do Niemiec. Zapomniany akapit historii powojennej” („Als die Juden nach Deutschland flohen. Ein vergessenes Kapitel der Nachkriegsgeschichte”), którzy uważają, że pogrom kielecki był ,,smutnym rekordem pod względem wrogości do Żydów w powojennej Polsce”.

Jak wyliczyli, Polacy mieli zamordować od 600 do 2500 Żydów. Szczęśliwcy jednak zdołali uciec do Niemiec pod skrzydła aliantów w strefach okupacyjnych. Tam w specjalnie utworzonych obozach „Żydzi czuli się jak w raju”.

Na koniec ,,Focus” wyraża radość, że temat ucieczki Żydów z Polski, gdzie grasował antysemityzm, został poruszony.

Tekst w języku niemieckim na stronie Focus – TUTAJ

(14322)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę