Niemcy oburzeni programem nauczania w polskich szkołach. Nie podoba im się słowo ,,naród” i Polska ,,przedstawiana jako ofiara”. ,,Jak za komuny”

w Wiadomości ze świata


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Na stronie internetowej niemieckiego publicznego radia Deutschlandfunkpojawił się niezwykle krytyczny tekst poświęcony reformie polskiego systemu edukacji.

Lista zarzutów jest długa. Uczniowie zamiast uczyć się myślenia i wyciągania wniosków mają wkuwać na pamięć. Polska będzie prezentowana jako ofiara obcych sił. Autor Florian Kellermann cytuje krytyczne głosy, nie przedstawiając opinii drugiej strony, poza zdawkowymi wypowiedziami minister edukacji Anny Zalewskiej.

Na cenzurowanym znalazły się przedmioty humanistyczne. Prof. Sławomir Żurek z KUL cytowany w tekście podkreśla, że tak jak za czasów komunistycznych uczniowie będą głupio wkuwali na pamięć fakty. Przewiduje, że Polska spadnie w rankingach Pisa.

Zdaniem autora tekstu w ogniu krytyki znalazły się lektury. Przytacza opinie krytyków, którzy uważają, że ich dobór ma tło polityczne. Narzekają, że zamiast pedagogiki na piedestał wynoszona jest martyrologia.

Żurek mówi wprost:

Obawiam się, że idziemy drogą, która jest charakterystyczna dla reżimów totalitarnych. Słowa ,,naród” i ,,narodowy” są odmieniane przez wszystkie przypadki.

(9022)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.