fot. krainacydru.pl

„Napój zdrowy, chłodzący i niedrogi, zasługujący na rozpowszechnienie”. Trzy przepis na cydr z 1889 r.!

w Bez kategorii/Kocham Polskę/Kuchnia


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Cydr

fot. krainacydru.pl
fot. krainacydru.pl

Dojrzałe winne jabłka, najlepiej jesiennych czerwonych gatunków, krają się na części, pestki wyrzucając, i suszą w lekkim bardzo piecu, pilnując, żeby nie przeschły. Takich jabłek wziąć pół puda, przerżnąć jeszcze na mniejsze kawałeczki, włożyć do baryłki od wina, zalać wrzącą wodą, której powinno być garncy dwadzieścia.

Niech tak stoi przez trzy doby; potem sok ten zlać do kotła, gotować godzinę i znowu do baryłki wlać, dodając butelkę francuskiej wódki. Na wyjęte jabłka z baryłki znowu nalać wrzącej wody i niech stoi trzy doby. Zlać znowu wodę i gotować godzinę- potem zlać do tejże baryłki.

Na koniec rozpuścić w wodzie pięć funtów cukru i gotować aż na karmel, żeby trochę poczerwieniał – wtedy wlać rozprowadzony ulep do baryłki i dodać kwartę drożdży z pod białego wina, i baryłkę na sześć tygodni postawić na lodzie. Rozlać potem do butelek, nie pełno nalewając, i w każdą butelkę wrzucić po kilka rodzynek.

fot. wikipedia.pl
fot. wikipedia.pl

Cydr innym sposobem

Takimże samym sposobem ususzonych jabłek garncy 8 wsypać do baryłki 16 garncowej.

Beczka napełnia się wodą rzeczną przegotowaną i ochłodzoną. Postawić w umiarkowanym cieple na trzy dni; potem wynieść do piwnicy płótnem tylko przykrytą, póki się płyn mocno zburzy; wtenczas mocno zaszpuntować, a po trzech tygodniach jabłecznik można używać, rozlany w tym czasie do butelek, do których po 10 rodzynek dużych włożyć. Będzie musujący i smaczny napój.

fot. krainacydru.pl
fot. krainacydru.pl

Cydr jeszcze innym sposobem

W Anglii, gdzie cydr jest zwyczajnym napojem, robią go z surowych jabłek w taki sposób: Jabłka jesienne twarde z czerwonych gatunków już dojrzałe w miarę, krajać na cztery części, ziarnka odrzucając — i tłuc w stępie.

Pierwej jednak położyć je niekrajane w dużą kupę na dni kilka, żeby zmiękły. Jak długo mają leżeć, zależy to od stopnia dojrzałości owoców. Dojrzalsze krócej, zieleńsze dłużej, do dni sześciu i ośmiu leżeć tak mogą.

Utłuczone owoce na rzadkawą masę, składają się do czystego drewnianego naczynia i stoją tak dobę. Potem wyciskają w prasie. Do tego soku jeśli dodać cukru ćwierć funta na pięć kwart, cydr mocniejszy i smaczniejszy będzie.

(361)


Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.