fot. Twitter / Prawa Strona

Największe cygańskie getto na świecie – Polacy zamieszkali tam, by nagrać dokument. Oto efekty (wideo)

w Filmy dokumentalne/Wiadomości ze świata


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Lunik 9 to romskie osiedle określane czasem mianem największego cygańskiego getta na świecie. Materiał poświęcony temu miejscu postanowili zrealizować polscy youtuberzy: Vonsky, Wojtek Grabowski (twórca bloga Road Trip Bus) oraz Mateusz Pustuła, znany raper Rover.

Lunik to próba integracji ludności romskiej do życia wspólnie z resztą społeczeństwa: w w latach 70. w wyniku eksperymentu stworzono dzielnicę, gdzie zamieszkały młode rodziny. Projekt pochłonął 107 mln koron. Od początku plan nie przynosił rezultatów. Romowie stawali się coraz liczniejsi, a dzielnica, zamiast stanowić przykład integracji, była nazywana miastem Romów. Wkrótce zaczęła cieszyć się złą sławą. Niebawem trafili tam Romowie z innych części miasta. Ostatnia nie-romska rodzina opuściła miejsce w 2001 r. Wtedy to bezrobocie tam panujące szacowano na blisko 90 proc.

Obecnie w kilku blokach mieszka około 6 tysięcy osób, co daje aż 15 osób na jedno mieszkanie. Autorzy reportażu wyliczają liczne problemy, np. fakt wyrzucania śmieci wprost przez okno. W 2009 r. w wyniku oczyszczania dzielnicy wywieziono stamtąd 800 tys. kg śmieci.

Oto zrealizowany reportaż:

(10010)


Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.