MSZ odpowiada brytyjskiej Izbie Lordów w sprawie roszczeń: Polska przekazała niemal 22 mln dolarów. „Roszczenia są w tej chwili bezzasadne”

w III RP


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

sikorskiDo 2012 r. Polska przekazała w ramach pomocy niemal 22 mln dolarów ofiarom represji niemieckich na terenach gett i obozów oraz dziedziczącym wdowom i wdowcom – podkreśla MSZ w wydanym dziś komunikacie. To reakcja na debatę nad Holocaustem w brytyjskiej Izbie Lordów.

Członkowie brytyjskiej Izby Lordów wskazali na Polskę jako na największe z europejskich państw, które dotychczas nie uregulowało ustawowo kwestii restytucji mienia wobec spadkobierców ofiar Holokaustu. Wśród państw, w których postęp w uregulowaniu kwestii zwrotu żydowskich majątków prywatnych spadkobiercom dawnych właścicieli uznano za niewystarczający, wymieniono też Rumunię, Węgry, Chorwację i Łotwę.

Polskie MSZ zapewniło w odpowiedzi, że polskie prawo nie czyni różnicy między roszczącymi ze względu na ich pochodzenie etniczne czy wyznanie – wszyscy mogą korzystać z tych samych procedur i instrumentów prawnych. „Łącznie w latach 1991-2012 państwo polskie przekazało w ramach stałej pomocy ofiarom represji niemieckich na terenach gett i obozów (oraz dziedziczącym po nich wdowom i wdowcom) 65 708 738 zł (niemal 22 mln USD). Kwota ta nie obejmuje wszystkich wydatków budżetowych przekazywanych na rzecz ofiar Holokaustu, a jedynie te, które są możliwe do oszacowania”

– czytamy w komunikacie MSZ.

[quote]Resort podał, że 11 listopada 1954 roku podpisany został układ odszkodowawczy między Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii regulujący sprawy roszczeń finansowych obywateli brytyjskich i zarejestrowanych na terenie przedsiębiorstw wobec Polski. Na jego mocy polski rząd wypłacił rządowi Zjednoczonego Królestwa kwotę niemal 5,5 mln funtów – informuje MSZ.[/quote]

Resort przypomniał także w komunikacie, że kwestie zwrotu mienia i rekompensat w Polsce regulują m.in. przepisy kodeksu cywilnego i kodeksu postępowania cywilnego. W oparciu o te przepisy restytucja mienia prywatnego w Polsce trwa od roku 1989.

Tymczasem uczestnicy czwartkowej debaty w Izbie Lordów nad priorytetami brytyjskiego przewodnictwa w Międzynarodowym Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA) wyrazili nadzieję, że rząd brytyjski wywrze presję na Polskę i inne kraje, by nie zwlekały dłużej z tą sprawą.

Rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska oświadczyła w piątek w I Programie Polskiego Radia, że taki nacisk nie jest potrzebny. „Rozmawiałam z ministrem spraw zagranicznych, który powiedział, że Polska wiele z tych kwestii uregulowała. Nie tylko w stosunku do obywateli W. Brytanii, ale także w Stanach Zjednoczonych i zdaniem ministra spraw zagranicznych te roszczenia są w tej chwili bezzasadne” – powiedziała rzeczniczka.

Kidawa-Błońska zapewniła ponadto, że Polska nie ma sobie nic do zarzucenia jeśli chodzi o pamięć o Holokauście. „Jesteśmy krajem, który w tej sprawie robi bardzo dużo” – zaznaczyła rzeczniczka.

Wielka Brytania jest jednym z trzech państw założycieli sojuszu IHRA, utworzonego w Sztokholmie w 1998 roku. Jej celem jest promowanie nauczania o Holokauście i śledzenie stanu badań w tej dziedzinie. W ubiegłym tygodniu szef brytyjskiego MSZ William Hague powiedział, że W. Brytania chce być w awangardzie zabiegów mających na celu „dopilnowanie, by przyszłe pokolenia zrozumiały przyczyny Holokaustu i rozważyły jego skutki”.

W styczniu premier David Cameron powołał komisję z zadaniem opracowania rekomendacji działań, aby „lekcja Holokaustu była obecna w świadomości przyszłych pokoleń i dla nich istotna”. Komisję będą wspierać dwie grupy eksperckie.

Polskie prawo wymaga występowania z indywidualnym roszczeniem przed polskim sądem. Brak ustawy reprywatyzacyjnej w Polsce, mimo kilku prób jej uchwalenia, oprócz Żydów krytykowali m.in. spadkobiercy przedwojennych ziemian.

źródło: Onet.pl

(33)


Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.