Portal informacyjno-historyczny

Marsz ku czci Żołnierzy Wyklętych w Warszawie: Przywróćmy ich pamięci…

w Bez kategorii/Relacje/W Twoim mieście


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Jednym z organizatorów warszawskiego marsz ku czci Żołnierzy Wyklętych było niedawno powołane, ale bardzo prężnie działające Stowarzyszenie Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Z siężną Lidia Eberle z domu Lwow, sanitariuszką "Lalą" z 5. Wileńskiej Brygady AK
Z księżną Lidia Eberle z domu Lwow, sanitariuszką „Lalą” z 5. Wileńskiej Brygady AK

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obfitował w liczne wydarzenia przypominające walkę powojennego podziemia niepodległościowego. W całej Polsce odbywały się różne uroczystości związane z tym świętem. Ważnym punktem warszawskich obchodów święta 1 marca już od trzech lat jest marsz pamięci organizowany przez stołeczne środowiska patriotyczne. W tym roku maszerowali na trasie od pomnika Romana Dmowskiego do ul. Rakowieckiej.

Z prof. Krzysztofem Szwagrzykiem
Z prof. Krzysztofem Szwagrzykiem

– Celem żołnierzy wyklętych była wolna i suwerenna Polska. Nie chcieli żyć pod niemiecką okupacją, nie chcieli też żyć pod sowieckim jarzmem, pragnęli żyć w wolnym kraju. Przez cierpienie i walkę szli do wolnej Polski. Dla wolności poświęcili to, co mieli najcenniejsze, swoje młode życie. Chociaż od tamtych chwil minęło kilkadziesiąt lat, ich walka, poświęcenie i odpowiedzialność za losy Ojczyzny jest dla nas żyjących w innych czasach i odmiennych warunkach politycznych wzorem oddania i heroizmu. Nie musimy ginąć za nasz kraj, ale musimy dla niego pracować, aby jak najlepiej rozwijał się i był miejscem, gdzie każdy może godnie żyć, pracować i wychowywać dzieci. Należy odrzucić kompromisy i uznawanie pseudo autorytetów. Potrzebna jest ofensywa w myśleniu i działaniu, a nie ciągłe narzekanie na zły los. Tylko dzięki przemyślanym i zorganizowanym działaniom możemy skutecznie przeciwstawiać się antypolonizmowi – powiedział „NP”, jeden z liderów stowarzyszenia, Grzegorz Krawczyński.

GRH Bluszcz
GRH Bluszcz

1 marca stowarzyszenie pomagało nie tylko w organizacji marszu, ale pomagało również w organizacji popołudniowych uroczystości na Łączce na Powązkach. Zadaniem stowarzyszenia jest m.in. upamiętnianie miejsc walk podziemia niepodległościowego, ale również innych, głównie zaniedbanych miejsc pamięci narodowej, np. więzień i innych miejsc kaźni bohaterów narodowych, prowadzenie edukacji, szczególnie wśród dzieci i młodzieży z zakresu historii najnowszej, organizowanie rekonstrukcji historycznych czy rajdów szlakiem walk żołnierzy wyklętych.

fot. spżw

gr

gr1

(107)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę