Jednym z organizatorów warszawskiego marsz ku czci Żołnierzy Wyklętych było niedawno powołane, ale bardzo prężnie działające Stowarzyszenie Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obfitował w liczne wydarzenia przypominające walkę powojennego podziemia niepodległościowego. W całej Polsce odbywały się różne uroczystości związane z tym świętem. Ważnym punktem warszawskich obchodów święta 1 marca już od trzech lat jest marsz pamięci organizowany przez stołeczne środowiska patriotyczne. W tym roku maszerowali na trasie od pomnika Romana Dmowskiego do ul. Rakowieckiej.
– Celem żołnierzy wyklętych była wolna i suwerenna Polska. Nie chcieli żyć pod niemiecką okupacją, nie chcieli też żyć pod sowieckim jarzmem, pragnęli żyć w wolnym kraju. Przez cierpienie i walkę szli do wolnej Polski. Dla wolności poświęcili to, co mieli najcenniejsze, swoje młode życie. Chociaż od tamtych chwil minęło kilkadziesiąt lat, ich walka, poświęcenie i odpowiedzialność za losy Ojczyzny jest dla nas żyjących w innych czasach i odmiennych warunkach politycznych wzorem oddania i heroizmu. Nie musimy ginąć za nasz kraj, ale musimy dla niego pracować, aby jak najlepiej rozwijał się i był miejscem, gdzie każdy może godnie żyć, pracować i wychowywać dzieci. Należy odrzucić kompromisy i uznawanie pseudo autorytetów. Potrzebna jest ofensywa w myśleniu i działaniu, a nie ciągłe narzekanie na zły los. Tylko dzięki przemyślanym i zorganizowanym działaniom możemy skutecznie przeciwstawiać się antypolonizmowi – powiedział „NP”, jeden z liderów stowarzyszenia, Grzegorz Krawczyński.
1 marca stowarzyszenie pomagało nie tylko w organizacji marszu, ale pomagało również w organizacji popołudniowych uroczystości na Łączce na Powązkach. Zadaniem stowarzyszenia jest m.in. upamiętnianie miejsc walk podziemia niepodległościowego, ale również innych, głównie zaniedbanych miejsc pamięci narodowej, np. więzień i innych miejsc kaźni bohaterów narodowych, prowadzenie edukacji, szczególnie wśród dzieci i młodzieży z zakresu historii najnowszej, organizowanie rekonstrukcji historycznych czy rajdów szlakiem walk żołnierzy wyklętych.
(107)