Portal informacyjno-historyczny

Marsz Chwały Bohaterów UPA w Kijowie. Podkreślono, że obecni żołnierze biorą przykład z upowców. Spalono też podobiznę Putina [WIDEO+FOTO]

w Wiadomości ze świata


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

W piątek ulicami Kijowa przeszedł marsz w rocznicę powstania UPA, nazywany Marszem Chwały Bohaterów. Policja oszacowała jego liczebność na 5 tysięcy osób.

Marsz organizowała nacjonalistyczna partia Swoboda. Przywódca partii Ołeh Tiahnybok mówił, że ważne jest, aby zachować ciągłość pokoleń, ponieważ obecni żołnierze biorą przykład z upowców i innych uczestników walk o Ukrainę.

Podkreślił także, że upamiętnienie UPA spotyka się z pozytywnym oddźwiękiem na całej Ukrainie.

Uczestnicy marszu skandowali: „Sława Ukrainie – bohaterom sława!”, „Ukraina ponad wszystko!” i „Bandera naszym bohaterem”.

Ukraińcy gloryfikują UPA za walkę z ZSRS, umniejszając czystkę etniczną na Polakach w latach 1943-45. Jak wyjaśnia prof. Grzegorz Motyka, ,,Ukraińcom trudno dziś przyjąć do wiadomości, że duża część osób, które z takim poświęceniem walczyły o niepodległą Ukrainę, wcześniej dopuszczała się masowych zbrodni na ludności polskiej”.

Jak informuje portal Kresy.pl:

Podczas Marszu Chwały i uroczystości związanych z świętem Dnia Obrońcy doszło do antyrosyjskiego wystąpienia. Uczestnicy akcji „Stop Putin” spalili portret prezydenta Rosji przed ambasadą tego kraju w Kijowe. Zebrani domagali się m.in. wycofania z Ukrainy rosyjskich wojsk. Na transparentach można było przeczytać „Putin – terrorysta nr 1”, „Rosjo – precz z Ukrainy!”.

Na Ukrainie piątek 14 października to także Dzień Obrońcy Kraju. Tego dnia wypada również święto religijne Opieki Matki Boskiej (Pokrowa) – Dzień Ukraińskiego Kozactwa.

1 2 3 4 5 6 7

7

(737)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę