List w sprawie ustawy o ,,polskich obozach śmierci”. Apelują, aby rząd się wycofał. ,,Ustawa sugeruje niewinność Polaków, tworząc z nich jedyny w Europie…”

w Wiadomości z Polski


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

,,Ustawa (…) sugeruje niewinność Polaków, tworząc z nich jedyny w Europie naród bez skazy. Nie tędy droga do odzyskania zbiorowej godności” – takie stanowisko zabrała grupa artystów, ludzi nauki i kultury, krytykujących zmianę przepisów, która wywołała ostrą reakcję Izraela.

Krytykom nie podoba się ,,niefortunny zapis”, który penalizuje termin ,,polskie obozy śmierci”.

Dlaczego dyskusja o faktach historycznych ma toczyć się w asyście prokuratury i sądu? Dlaczego ofiary i świadkowie Zagłady mają ważyć słowa, by nie podpaść organom ścigania i czy będzie odtąd czynem karalnym świadectwo ocalałego Żyda, który „bał się Polaków”? Dlaczego mamy spierać się nie na argumenty, lecz na paragrafy? Czy byłby to, zważmy, zakaz symetryczny do zakazu kłamstwa oświęcimskiego? I skąd taryfa ulgowa dla wybranych zawodów – dlaczego za „antypolskie” opinie nie będą ścigani jedynie uczeni i artyści? A dziennikarze? A nauczyciele? Gdzie ma leżeć granica między tolerowaną nauką i sztuką a karalną publicystyką i kto ustalałby „fakty”, którym nie wolno się sprzeciwić?”

– pytają podpisani. Nie podoba im się, że ich zdaniem ustawa sugeruje niewinność Polaków, tworząc z nich jedyny w Europie naród bez skazy.

Nie tędy droga do odzyskania zbiorowej godności

– zaznaczają.

Kto podpisał się pod listem? Oto lista:

Anne Applebaum, Timothy Garton Ash, Anna Barańczak, Maria Barcikowska, Witold Bereś, Bogdan Białek, Anna Bikont, Yael Birenbaum, Halina Birenbaum, Jacek Bocheński, Teresa Bogucka, Krzysztof Burnetko, Anna Dodziuk, Barbara Engelking, Zofia Floriańczyk, Andrzej Friedman, Beata Fudalej, Jolanta Gałązka-Friedman, Konstanty Gebert, Agnieszka Glińska, Jan Tomasz Gross, Irena Grudzińska-Gross, Mikołaj Grynberg, Jan Hartman, Jan Hertrich-Woleński, Agnieszka Holland, Krystyna Janda, Maria Janion, Zofia Jankiewicz, Jacek Kleyff, Sergiusz Kowalski, Stanisław Krajewski, Maria Kruczkowska, Krystyna Krynicka, Ryszard Krynicki, Ireneusz Krzemiński, Joanna Kurczewska, Jacek Kurczewski, JarosławKurski, Aleksander Kwaśniewski, Andrzej Leder, Wojciech Lemański, Paweł Liberski, Barbara Mechowska-Kleyff, Edward Mitukiewicz,Krzysztof Niedałtowski,Przemysław Nowacki, Stanisław Obirek, Janusz Onyszkiewicz, Piotr Pacewicz, Monika Płatek, Masza Potocka, Stanisław Radwan, Shoshana Ronen, Jacek Różycki, Andrzej Rzepliński, Paula Sawicka, Dorota Segda, Radek Sikorski, Marek Siwiec, Jarosław Sławek, Aleksander Smolar, Kazimierz Sobolewski, Piotr Sommer, Krystyna Starczewska, Andrzej Stasiuk, Dariusz Stola, Joanna Szczęsna, Kazimiera Szczuka, Monika Sznajderman, Piotr Szwajcer, Paweł Śpiewak, Frank Telling-Saphar, Róża Thun, Olga Tokarczuk, Joanna Tokarska-Bakir, Aleksandra Trzaska, Mikołaj Trzaska, Magdalena Tulli, Grzegorz Turnau, Marian Turski, Piotr Wiślicki, Krystyna Zachwatowicz-Wajda, Maja Zagajewska, Adam Zagajewski, Katarzyna Zimmerer, Jacek Żakowski.

źródło: TOK FM, Do Rzeczy

(9417)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

3 komentarze

  1. ZAKOWSKI ..TO TEN, KTÓRY UWAŻA ” W PUSTYNI I W PUSZCZY ” ZA KSIĄŻKĘ RASISTOWSKĄ..
    I DRUGA ARTYSTKA SZNAJDERMAN . KTÓRA W SWOJEJ KSIĄŻCE PISZE O KIMŚ, ŻE WALCZYŁ …O WYZWOLENIE IZRAELA…HA HA HA !! CHYBA Z ŁAP SZATANA…JAKIE TAM WYZWOLENIE…CO ZA BREDNIE, BABO GŁUPIA…

  2. Na tej liście widzę wielu Żydów. Dlaczego oni koniecznie chcą się bić w cudze piersi? Hartman, Friedman, Gross, Gebert i inni. Ano dlatego że oni jako Żydzi pozostaną bez skazy, a Polacy będą zbrodniarzami. o ja poprosze o skruchę Żydów za masowy udział w komunistycznym aparacie bezpieczeństwa i jego zbrodnie.

  3. Zarzut, że Polacy wydawali Niemcom żydów jest nie tylko kłamstwem, ale i niedorzecznością. Ponieważ Polak nie mógł wydać Niemcom żyda…nie mógł z prostego powodu…bo gdyby Polak wydał (hipotetycznie) jakiegoś żyda Niemcom, to w rzeczywistości tym czynem skazałby na śmierć całą Polską rodzinę na śmierć…a żyd zostałby jedynie „oddelegowany” do getta lub obozu pracy. I wszyscy Polacy o tym wiedzieli, że za ukrywanie (ujawnienie) żyda groziła śmierć dla całej rodziny, domu, czy nawet kamienicy…więc Polacy nigdy nie mogli wydać szkopom żyda, bo w rzeczywistości wydający wydawałby Polską rodzinę na śmierć, a nie żyda…i jeżeli przyjąć te kłamstwa żydowskie, że Polacy wydali 200.000 żydów niemcom, to musiałoby z tego powodu zginąć 500.000-1.000.000 Polaków…a o czymś takim nikt nigdy nie słyszał…No i był czyniony zawsze odwet dla kolaboranta i donosiciela dla szkopów przez Państwo Podziemne, więc i to było dużym ostrzeżeniem dla Polaków…a więc kto wydawał żydów…to proste…żydów mogli wydawać jedynie inni żydzi (dla zysku i z powodu żydowskiej patologii) oraz „niePolacy”…np. Ulmów wydał u-krainiec („przebrany” za granatowego policjanta)…a Polak?…jeżeli trafił się jakiś Polak, to była to jedynie niepoczytalna osoba lub „Polak”, ale mojżeszowego wyznania…więc żydzi niech w końcu przestaną robić z siebie debili i wariatów…(za jakich zresztą uważał ich i ich ziomal Zygmunt Freud)…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.