Które polskie miasta rozwijają się najszybciej. Oto ranking

w Wiadomości z Polski


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Polska w ostatnim czasie notuje spory wzrost gospodarczy. Jak to i czy w ogóle przekłada się na największe miasta? Okazuje się, że w ostatnich latach najbardziej zyskał Wrocław.

Dane o PKB pojedynczych miast należą do rzadkości. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili jednak sprawdzić, jak to wygląda i jak rozwijają się największe ośrodki w Polsce. W swoich badaniach oparli się o dane Europejskiego Urzędu Statystycznego z 2005 i 2013 roku.

źr. RynekPierwotny.pl

Po porównaniu danych z tych lat. okazuje się, że pod względem wielkości lokalnej gospodarki najbardziej „urósł” Wrocław – wyjaśnił Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl. Zmiana dla stolicy Dolnego Śląska wyniosła aż 86% (49% po uwzględnieniu inflacji) przy 61% (29% po wliczeniu inflacji) średniej ogólnopolskiej. Mocno poszły do góry także Rzeszów – 81% (45%), Lublin 77% (41%), Warszawa 73% (39%), Kraków 72% (38%), Poznań 66% (33%) i Gdańsk 64% (31%). Spośród wszystkich polskich metropolii najsłabiej wypadła Łódź z 58% (27%).

Eksperci zwracają jednocześnie uwagę na niepokojący fakt zróżnicowania tempa wzrostu gospodarczego polskich miast. O ile te największe urosły gospodarczo od 30 do 50% po uwzględnieniu inflacji, o tyle Szczecin, Częstochowa czy Opole mogą pochwalić się wzrostem jedynie na poziomie 20%.

źr. RynekPierwotny.pl

Według analityków wyniki gospodarcze miasta są ściśle powiązane – co jest naturalne – z aktywnością w zakresie budownictwa mieszkaniowego. Inwestycje mieszkaniowe aktywizują jednocześnie inne obszary lokalnej gospodarki. Dużą aktywnością mieszkaniówki mogły się pochwalić mające najlepsze wyniki gospodarcze Rzeszów, Warszawa, Gdańsk, Wrocław i Kraków. Gorzej wyglądało to w takich miastach jak: Częstochowa, Opole, Katowice, Szczecin, Radom, Łódź, Tarnów, Kielce oraz Bielsko-Biała. Gdzieś w środku tych dwóch grup znalazły się Olsztyn, Białystok, Poznań oraz Lublin.

(19660)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.