„Kto ziemię, przemysł i handel oddaje w ręce cudzoziemców, ten zdradza swój naród”. O Hipolicie Cegielskim – historia jego zakładów to świetna ilustracja losów Polski

w Bez kategorii


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Hipolit_Cegielski6 stycznia 1813 r. urodził się Hipolit Cegielski. Jego postać kojarzy się Polakom z pracą organiczną w okresie zaborów w Wielkopolsce, z polską przedsiębiorczością. Także z obroną polskiego stanu posiadania.

Cegielski powiedział:

„Podstawą materialną narodu jest ziemia, przemysł i handel. Kto ziemię, przemysł i handel oddaje w ręce cudzoziemców, ten sprzedaje narodowość swoją, ten zdradza swój naród”…

W naszych czasach jego słowa stały się zdumiewająco aktualne! Ich najlepszą ilustracją są losy państwowego przedsiębiorstwa Zakłady Przemysłu Metalowego H. Cegielski w Poznaniu – dawnej fabryki Cegielskiego. W wyniku „zmian strukturalnych” po 1990 r. rozgoniono HCP na cztery wiatry, tworząc szereg spółek, które przejmuje obcy kapitał, m.in. zakłady Volkswagena.

Historia fabryki i spółki Hipolita Cegielskiego (potem jego syna Stefana) to ilustracja historii Polski. Zagrabiona przez Niemców w 1939 r. służyła ich przemysłowi zbrojeniowemu. Kiedy w 1945 r. uciekali z Poznania, zdewastowali zakład. Sowieccy kolaboranci chcieli pogrzebać pamięć o Hipolicie Cegielskim i nazwali jego dawną fabrykę zakładami im. Stalina! Jak na ironię, to właśnie z tych „stalinowskich” zakładów wyruszył 28 czerwca 1956 r. pochód robotników i mieszkańców Poznania pod hasłem „Precz z ruską demokracją!”.

hipolit-cegielski

Hipolit Cegielski był nie tylko przedsiębiorcą. W pierwszym okresie swego dorosłego życia był nauczycielem, znawcą polskiej literatury (przygotował znakomite z niej wypisy z komentarzami) i historii. To właśnie literatura i historia polska, dziś coraz bardziej pogardzane przez „reformatorów” oświaty, budowały w nim poczucie polskiej tożsamości i dawały siły do podejmowania śmiałych przedsięwzięć ekonomicznych i kulturalnych – na rzecz polskiego interesu narodowego.

źródło: Wolna Polska

(1841)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.