6 stycznia 1813 r. urodził się Hipolit Cegielski. Jego postać kojarzy się Polakom z pracą organiczną w okresie zaborów w Wielkopolsce, z polską przedsiębiorczością. Także z obroną polskiego stanu posiadania.
Cegielski powiedział:
„Podstawą materialną narodu jest ziemia, przemysł i handel. Kto ziemię, przemysł i handel oddaje w ręce cudzoziemców, ten sprzedaje narodowość swoją, ten zdradza swój naród”…
W naszych czasach jego słowa stały się zdumiewająco aktualne! Ich najlepszą ilustracją są losy państwowego przedsiębiorstwa Zakłady Przemysłu Metalowego H. Cegielski w Poznaniu – dawnej fabryki Cegielskiego. W wyniku „zmian strukturalnych” po 1990 r. rozgoniono HCP na cztery wiatry, tworząc szereg spółek, które przejmuje obcy kapitał, m.in. zakłady Volkswagena.
Historia fabryki i spółki Hipolita Cegielskiego (potem jego syna Stefana) to ilustracja historii Polski. Zagrabiona przez Niemców w 1939 r. służyła ich przemysłowi zbrojeniowemu. Kiedy w 1945 r. uciekali z Poznania, zdewastowali zakład. Sowieccy kolaboranci chcieli pogrzebać pamięć o Hipolicie Cegielskim i nazwali jego dawną fabrykę zakładami im. Stalina! Jak na ironię, to właśnie z tych „stalinowskich” zakładów wyruszył 28 czerwca 1956 r. pochód robotników i mieszkańców Poznania pod hasłem „Precz z ruską demokracją!”.
Hipolit Cegielski był nie tylko przedsiębiorcą. W pierwszym okresie swego dorosłego życia był nauczycielem, znawcą polskiej literatury (przygotował znakomite z niej wypisy z komentarzami) i historii. To właśnie literatura i historia polska, dziś coraz bardziej pogardzane przez „reformatorów” oświaty, budowały w nim poczucie polskiej tożsamości i dawały siły do podejmowania śmiałych przedsięwzięć ekonomicznych i kulturalnych – na rzecz polskiego interesu narodowego.
źródło: Wolna Polska
(1841)