– Każdy przedsiębiorca będzie musiał zapłacić opłatę audiowizualną – mówi Jan Dworak w rozmowie z serwisem Biztok.pl. Jak wyliczył serwis, zgodnie z tą propozycją tylko od samozatrudnionych media publiczne dostaną od 266 do 532 mln zł rocznie. Łącznie, TVP i Polskie Radio dostaną grubo ponad miliard złotych.
Według propozycji, zapłaci każda firma – nawet taka, która nie posiada żadnego telewizora. W „Koncepcji zasad finansowania mediów publicznych” znajdujemy zapis, że na TVP i Polskie radio muszą zrzucić się wszystkie firmy. To propozycja KRRiT.
– Opłata audiowizualna, nad którą pracuje Ministerstwo Kultury, a przy której my ekspercko pomagamy, odchodzi od zasady, że płaci się za odbiornik. Płaci się za usługę powszechną, którą jest nadawanie atrakcyjnego programu mediów publicznych
– mówi Biztok.pl Jan Dworak, prezes KRRiT.
Ile zapłacą? Dworak unika odpowiedzi, ale można wywnioskować, że dla osób mających jedoosobowe firmy będzie 10-20 łotych miesięcznie – mniej więcej tyle, ile zapłacą gospodarstwa domowe.
– Osoby samozatrudnione płaciłyby tak jak klienci indywidualni, mikroprzedsiębiorstwa niewiele więcej. Opłaty dla dużych firm byłyby wyższe
– powiedział Jan Dworak, dodając, że firma zatrudniająca ok. 50 pracowników zapłaci kilkaset złotych.
Ostateczną decyzję podejmie jednak Ministerstwo Kultury, a potem Sejm i Senat.
Z 4 mln polskich firm zarejestrowanych w bazie KRRiT jest zaledwie 200 tys.
(60)