,,Umrę, ale nikogo nie zdradzę”. Kolega wspomina słowa ,,Inki”. Bohaterska sanitariuszka dotrzymała złożonej tajemnicy [WIDEO]

w Wiadomości z Polski


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

W miejscowości Gruszki koło Narewki na Podlasiu odsłonięto pomnik Danuty Siedzikówny. ,,Inkę” przy okazji uroczystości wspomniał jej kolega, kapitan Józef Rusak.

To była dziewczyna bardzo inteligenta, która kochała Polskę. Powiedziała: Józku, nie bój się, ja nikogo nie zdradzę. Umrę, ale nikogo nie zdradzę

– powiedział Rusak w rozmowie z Telewizją Republika. Siedzikówna jak obiecała, tak zrobiła. Podczas pobytu w więzieniu w Gdańsku nie wyjawiła żadnej informacji o działalności oddziału „Łupaszki”. Zginęła 28 sierpnia 1946 roku. Przed śmiercią wysłała gryps o treści: ,,Jest mi smutno, że muszę umierać. Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba”.

Pomnik ,,Inki” w Gruszkach to żaden przypadek. Danuta Siedzikówka, bohaterska sanitariuszka Armii Krajowej zamordowana przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa, pochodziła z pobliskiej wsi Guszczewina. Jej pomnik stanął przy siedzibie Nadleśnictwa Browsk w Gruszkach. Przedstawia postać młodej sanitariuszki z torbą na ramieniu i bandażem w ręku.

(575)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.