Portal informacyjno-historyczny

Nie każdy mógł zostać żołnierzem na Westerplatte. Tajny rozkaz określał kryteria

w II wojna światowa


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Obrona Westerplatte we wrześniu 1939 r. doczekała się licznych relacji, artykułów, opracowań, tak naukowych, jak i publicystycznych. Mniej znanym aspektem tych spraw jest dobór żołnierzy do służby w Wojskowej Składnicy Tranzytowej, przyszłych jej obrońców.

W Centralnym Archiwum Wojskowym znajduje się rozkaz Departamentu Piechoty Ministerstwa Spraw Wojskowych. Ówczesny I Wiceminister Spraw Wojskowych gen. bryg. Bronisław Regulski polecił płk dypl. Edwardowi Dojanowi-Surówce, dowódcy 2 Dywizji Piechoty Legionów w Kielcach, zorganizować pluton wartowniczy dla Wojskowej Składnicy Tranzytowej.

Szczególną wagę przywiązywano do doboru żołnierzy do plutonu wartowniczego, który decydował o wartości bojowej. Ściśle określono kryteria psychofizyczne. Wyznaczeni żołnierze: oficer, podoficerowie i szeregowcy musieli spełniać następujące warunki:

„a) oficer – kawaler, kwalifikacje służbowe i moralne bardzo dobre,

b) podoficerowie – kawalerowie (pewien procent mógł być żonatych pod warunkiem, że rodziny nie będą sprowadzone do Gdańska), kwalifikacje służbowe i moralne bardzo dobre, narodowości polskiej, nie karani sądowo i dyscyplinarnie za wykroczenia przeciwko dyscyplinie wojskowej i lojalności służbowej, bez nałogów i nie zadłużeni,

c) szeregowcy bez kar sądowych, pewni politycznie, narodowości polskiej, wzrost pożądany od 170 cm wzwyż.”

Ze względu na charakter służby w plutonie wartowniczym na Westerplatte, przydział do tego plutonu oficerów, podoficerów i szeregowców należało traktować jako wyróżnienie. Żołnierzy poinformowano , że na Westerplatte nie będą im udzielane urlopy. Czas pokazał, że już nigdy nie skorzystali z tego prawa…

źródło: Centralne Archiwum Wojskowe

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

(1303)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę