Portal informacyjno-historyczny

Jednym z głównych twórców Unii Europejskiej był… Adolf Hitler

w Zagranica/Zakazana historia


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

„Adolf Hitler był głównym katalizatorem Wspólnoty Gospodarczej, chociaż żaden z jej liderów nie przyznałby się do tego łatwo, ani zgodził na przyznanie mu miana fundatora. Podobnie jak wcześniej Karol Wielki i Napoleon, Hitler przy użyciu siły zjednoczył cały właściwie lądowy obszar późniejszej Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, niszcząc stopniowo pewność siebie poszczególnych państw, które miały ją utworzyć.

10003536_293178217497834_1058332426_n

[quote]Państwa te zostały odtworzone w 1945 roku, ale nie widziały już dłużej siebie jako autonomicznych aktorów na światowej scenie. Rządy trzech najmniejszych – Holandii, Belgii i Luksemburga – postanowiły już w 1944 roku, jeszcze przed całkowitym wyzwoleniem swoich terytoriów, że w przyszłości ich gospodarki będą ze sobą nierozerwalnie związane. Unia krajów Beneluksu weszła w życie 1 styczna 1948 roku jako unia zwyczajowa, z zamiarem dążenia do pełnej unii gospodarczej w ostatnim etapie procesu zjednoczenia”.[/quote]

Dick Leonard, Przewodnik po Unii Europejskiej. Historia – Instytucje – Funkcjonowanie, Studio EMKA, Warszawa 1998, s. 15.

Książka przygotowana we współpracy z Urzędem Komitetu Integracji Europejskiej.

m158Z okładki książki:

„Dick Leonard jest starszym doradcą Centrum Studiów Polityki Europejskiej w Brukseli. Pełnił funkcję zastępcy redaktora naczelnego „The Economist”. Przez wiele lat pracował jako brukselski korespondent zarówno „The Economist” jaki i „Observera”. Prowadził również wykłady na brukselskim uniwersytecie.

Jako ekspert UE był konsultantem Stowarzyszenia Wydawców. Członek brytyjskiego parlamentu z ramienia Partii Pracy z okręgu Ramford.

Jest autorem lub współautorem dwunastu książek.”

 

(428)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę