Jeden z największych mitów Kościoła obalony. Jasna deklaracja słynnego pisarza. ,,Przed śmiercią zdecydował się mówić, jak było naprawdę”

w historia średniowiecza


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Prof. Jacek Bartyzel przypomniał wywiad ze światowej sławy powieściopisarzem, Umberto Eco. W rozmowie padają znaczące słowa, które zadają kłam jednej z czarnych legend średniowiecza i kościoła katolickiego.

No proszę, przed śmiercią zdecydował się mówić, jak było naprawdę: chwalę, bo lepiej późno niż wcale

– napisał prof. Bartyzel. Dla interesujących się historią to żadna nowość, ale mit robi wielką karierę wśród przeciwników kościoła katolickiego. Eco, mówił najpierw o przejść, że ziemia jest płaska, by przejść do palenia czarownic.

Nawet wykształceni ludzie powtarzają to do dziś. Oficjalna kultura średniowiecza była całkowicie przekonana o tym, że Ziemia jest kulista i akceptowała grecką ideę pomiaru długości równika. To po prostu intelektualne i kulturalne lenistwo. Ciągle się też powtarza, że w średniowieczu palono czarownice, podczas gdy w rzeczywistości palenie czarownic rozpoczęło się w renesansie.

powiedział Eco.

,,Palenie czarownic” do dziś owiane jest legendami.

Chęć wywołania u współczesnych odrazy i jednostronnego potępienia dla Kościoła Rzymskiego każe także przemilczać prawdę o charakterze ruchów reformacyjnych i ich przywódcach. […] Nie wspomina się o charakterystycznej i dla niego, i Jana Kalwina obsesji ścigania czarownic. Co więcej, z wyjątkową perfidią przypisuje się „polowania na czarownice” właśnie Inkwizycji, co jest wierutną bzdurą. […] Według szacunków Briana B. Levacka, zawartych w książce „Polowanie na czarownice w Europie”, w wieku XVI w całej Europie spalono za czary około 300 tysięcy osób, głównie kobiet. Dwie trzecie z nich zginęło w protestanckich Niemczech, a około 70 tysięcy w oderwanej od Kościoła Anglii

pisał w przeszłości Rafał Ziemkiewicz.

(14150)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.