pl.wikipedia.org

Janek Bytnar, chłopak z ONR. „Rudego” wspomina jego szef z ONR

w Bez kategorii/Bohaterowie/Pamiętamy


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze
pl.wikipedia.org
pl.wikipedia.org

„Jedna sprawa, że się tak wyrażę, jednostkowa, to sprawa Janka Bytnara, członka Grupy Szkolnej ONR z Gimnazjum Batorego. Ten bardzo dzielny i aktywny nasz wychowanek zgłosił się do mnie, jako znanego mu członka kierownictwa Grup Szkolnych ONR, w pierwszych miesiącach okupacji z prośbą o wyjaśnienie, jakie formy organizacyjne ONR uważa za właściwe w walce z okupantem. Zgłosił się do mnie wraz ze swym przyjacielem i kolegą szkolnym, również członkiem ONR, Andrzejem Kindlerem. Opierając się na ogólnych wytycznych gen. Sikorskiego, zalecających dla wszystkich organizacji podziemnych w kraju w owym czasie jedynie prace „szkieletowe”, mające na celu przygotowanie siatek organizacyjnych i kadr dla przyszłych działań szerszych, a nie angażowanie się w działanie „zewnętrzne”, wyjaśniłem mu konieczność odbudowy naszej siatki organizacyjnej, oparcie na niej siatki podchorążówek oraz rozwijanie siatki kolportażowej, jak również szerokie akcji propagandowej.

[quote]On zaś dzielił się ze mną swoimi przemyśleniami na temat małego sabotażu, który już wówczas rodził się w umysłach grupy bardzo patriotycznej młodzieży z gimnazjum Batorego. Zgadzając się z Jankiem, co do szlachetności tych zamierzeń, usiłowałem go przekonać o bardzo wysokiej cenie, którą prawdopodobnie trzeba będzie za takie akcje płacić, a obowiązkiem naszych jako ludzi mających, mimo młodego wieku, już pewne wyrobienie polityczne, jest zimna i trzeźwa kalkulacja, co dla Polski będzie opłacalne. Nasza dramatyczna rozmowa w moim mieszkaniu trwała wiele godzin, przerwała ją godzina policyjna, niestety ja nie umiałem przekonać Janka o słuszności stanowiska naszej organizacji. Wtedy obu moich przyjaciół widziałem po raz ostatni.[/quote]

cs.wikipedia.org
cs.wikipedia.org

Janek Bytnar przeszedł do historii ruchu oporu w Warszawie, a jego dalsze dzieje znane są z literatury okupacyjnej. Jego bohaterska ofiara z życia świadczy zarówno o wartościach, które wyrobiło w młodzieży polskiej dwadzieścia lat niepodległości, w tym również praca ideowo-wychowawcza ONR, jak też dużej niefrasobliwości niektórych centrów organizacyjnych, rzucających pełnymi garściami najcenniejsze młode jednostki jak „kamienie na szaniec”. Andrzej Kindler parę lat potem poległ w nieznanych mi bliżej okolicznościach.

Ponieważ organizacyjnie nie miałem nic wspólnego z bohaterskimi przywódcami tej grupy młodzieży z Szarych Szeregów, niech mi wolno będzie, jako stojącemu z boku, złożyć hołd ich bohaterstwu, a jednocześnie wyrazić pogląd, że posterunek żandarmerii w zapadłej dziurze na wsi polskiej nie był wart ich młodego życia. Ma tu na myśli okoliczności bohaterskiej śmierci legendarnego dziś „Zośki” – Tadeusza Zawadzkiego – w ataku na posterunek w Sieczychach jesienią 1943 r.”.

Wspomnienia Gustawa Potworowskiego z działalności w Obozie Narodowo-Radykalnym i Narodowych Siłach Zbrojnych, [w:] Wojciech Jerzy Muszyński, Duch młodych, IPN, Warszawa 2011, s. 486.

onr

(1546)


Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.