Jak długo poszczególne ziemie należały do Polski – fascynująca mapa naszego kraju [MAPA]

w Mapy


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Gdyby połączyć wszystkie tereny, które kiedyś były w naszym władaniu, to Polska rozciągałaby się od Odry i Nysy Łużyckiej na zachodzie po Wilno, Kijów i aż do Dniepru na wschodzie oraz od Dniestru i Moraw na południu do Bałtyku. Niektóre ziemie należą do Polski od ponad 900 lat.

Na facebookowym profilu Kartografia Ekstremalna ukazała się ciekawa mapa autorstwa Piotra Kwaczyńskiego. Zaznaczono na niej obszary, które chociaż przez moment należały do Polski. Na mapie znalazła się też informacja, przez ile lat dany teren był we władaniu Polaków.

Najdłużej do Polski należą więc ziemie łódzka, kielecka, radomska oraz Wielkopolska. Trochę krócej okolice Krakowa, Lublina, ziemia częstochowska czy Mazowsze oraz część Kujaw. Wszystkie ponad lub prawie 900 lat. Nie brakuje jednak na mapie także obszarów, które były polskie zaledwie przez kilka lat. Morawy i Słowacja po 15 lat, spora część Litwy przez 18, a okolice Kowna tylko przez 8.

Na mapie autor nie uwzględnił obszarów należących dawniej do Wielkiego Księstwa Litewskiego, które przez wiele lat było w ścisłej unii z Królestwem Polski. Odrębność państw została oficjalnie zniesiona dopiero mocą Konstytucji 3 Maja. Nie uwzględnił też Inflant, które Zygmuntowi Augustowi poddał wielki mistrz zakonu kawalerów mieczowych Gotthard Kettler. Polski król wziął te ziemie w lenno. Polska straciła te ziemie w wyniku wojen ze Szwecją, a potem w trakcie rozbiorów.

Po kliknięciu mapa dostępna w większej rozdzielczości:

(24729)


Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

3 komentarze

  1. Nie jest to prawda do konca bo ziemie Slowian naleza do nich od kilku tys. lat nawet slowo Polska nie bylo uzywane od tys. lat

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.