Sienkiewicz w 1910 r.. „Państwo socjalistyczne będzie taką kontrolą, że dzisiejsze państwo pruskie jest w porównaniu świątynią wolności”. Oraz o innych negatywnych konsekwencjach wynarodowienie. „Twój wnuk wyrzecze się polskiej kultury”

w Idee/Mocne słowa


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Wasze państwo socjalistyczne, jeśli je kiedykolwiek założycie, będzie takim poddaniem osobistości ludzkiej urządzeniom społecznym, takim wtłoczeniem człowieka w tryby i koła powszechnego mechanizmu, taką kontrolą i taką niewolą, że nawet dzisiejsze państwo pruskie jest w porównaniu świątynią wolności. I oczywiście, rozpocznie się natychmiast reakcja. Prasa, literatura, poezja, sztuka wydadzą wam w imię indywiduum i jego swobody nieubłaganą wojnę – i wiesz pan kto będzie niósł chorągwie tej opozycji? Młodzież!

Henryk Sienkiewicz, Wiry (1910 r.)

henryk-sienkewiczSocjalizm postrzegał Sienkiewicz jako ideologię obecną w historii Zachodu od czasów rzymskich (Menecjusz Agryppa), pojawiającą się z większym natężeniem wtedy, gdy czasy stają się bezideowe, a zaczyna dominować kult dobrobytu i pieniądza (Wiry, 83).

Socjalizm, walcząc z niesprawiedliwością, kieruje swe ostrze przeciwko całej kulturze zach., przeradzając się w ruch o charakterze nihilistycznym, którego jedynym efektem jest niszczenie wartości duchowych („Wy jesteście złym kwiatem obcego ducha. Dość wziąć wasze dzienniki, waszych pisarzy, poetów i krytyków! Cały ich aparat umysłowy jest obcy. Prawdziwy ich cel, to nawet nie socjalizm i nie proletariat, ale zniszczenie” – tamże, 116–117).

Szczególne zagrożenie ze strony socjalizmu postrzegał Sienkiewicz w tym, że walczy z religią („oświata bez religii wyhoduje tylko złodziei i bandytów” – tamże, 192), stawia się ponad moralnością („Odebrano im przecie sumienia, a dano rewolwery” – tamże, 124) i niesie ze sobą wynarodowienie kolejnych pokoleń („Twój wnuk albo prawnuk, wyrzecze się już i polskiej kultury” – tamże, 134). Siłę mogącą przeciwstawić się socjalizmowi widział w warstwie rolników, z uwagi na ich przywiązanie do ziemi („Chłop żywiołowo dąży do własności i tego dążenia diabeł w nim nie wykorzeni […]” – tamże, 96), a w przyszłości w młodzieży („[…] wasz dzisiejszy socjalizm ma istotnie jeszcze dość gęstą czuprynę, ale gdy wyłysieje, nikt nie będzie mu tak urągał, jak młodzież” – tamże, 114).

Polskie Towarzystwo Tomasza z Akwinu

(651)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.