fot. okładka Newsweeka / Wikipedia

Gross straszy, że Żydzi w Polsce zaczną trafiać do więzień. Piękna odpowiedź: jeden z najważniejszych żyjących polityków Izraela w historii broni Polski. ,,Polacy jako jedyni…”

w Wiadomości ze świata


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Media żyją kolejnymi wypowiedziami popularnego socjologa Jana Tomasza Grossa, który na łamach ,,Die Welt”, a także ,,Newsweeka” atakuje Polskę. Tym ważniejszy jest głos, który płynie prosto z Izraela. Głos w obronie Polski zabrał Mosze Arens, jeden z najważniejszych żyjących polityków powojennej sceny politycznej Izraela.

Socjolog mówił m.in., że ,,przypomina Polakom o niechlubnym rozdziale ich historii”. Co ma na myśli? Polacy brali udział w mordzie na Żydach, jaki organizowali naziści – twierdzi. Zabiera też głos na temat najnowszej ustawy o IPN. Jego zdaniem, w jej świetle do odpowiedzialności karnej mogą zostać pociągnięci wszyscy Żydzi, którzy… przeżyli Holokaust.

Absurdalne? Przypomnijmy, że Gross na łamach amerykańskiej prasy mówił o tym, że dziesiątki tysięcy uczestników Marszu Niepodległości krzyczało „Sieg Heil!” i „Ku Klux Klan!”.

Jednak w izraelskich mediach pojawia się głos rozsądku. To Mosze Arens, jeden z najważniejszych żyjących polityków powojennej sceny politycznej Izraela. Na łamach ,,Haaretz” wypunktował kłamstwa historyczne na temat rzekomej współodpowiedzialności Polaków za Holocaust. Zaprzecza mitowi, jakoby Armia Krajowa nie pomogła bojowników w getcie.

Były minister spraw zagranicznych Izraela, trzykrotnie minister obrony oraz ambasador Izraela w Stanach Zjednoczonych podkreślił, że polski rząd na uchodźstwie oraz Armia Krajowa nie tylko nie kolaborowały z Niemcami, ale do końca wojny walczyły z nimi. Osobiście badał tematykę powstania w getcie i teraz stwierdza:

W rzeczywistości Polacy jako jedyni udzielili jakiejkolwiek pomocy bojownikom z warszawskiego getta. Alianci, USA, Wielka Brytania i Związek Radziecki, po prostu zignorowali Powstanie w Getcie Warszawskim

Zwraca uwagę na to, co dzieliło Polskę od innych krajów Europy.

To jest różnica między Polską a innymi narodami Europy, które znalazły się pod niemiecką okupacją. To może być przyczyna drażliwości obecnego polskiego rządu, gdy słyszy oskarżenia, że Polska jest współodpowiedzialna za Holokaust

Dodaje, że były indywidualne przypadki donoszenia na Żydów Niemcom, ale to, co różniło Polskę od reszty narodów Europy to stanowisko rządu, który nie kolaborował, ale walczył z Niemcami.

Jego zdaniem jednak obecna ustawa o IPN idzie za daleko i powinna zostać rozpatrzona ponownie.

źródło: Die Welt / Haaretz / Niezalezna.pl

(5762)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

1 komentarz

  1. z pewnoscia mial tylko dlatego szanse urodzic sie dwa lata po wojnie, bo jego rodzicow przechowywali Zydzi z organizacji Zagiew, walczyli do konca , by sie przed niemcami nie wygadac.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.