„Gandhi w brzuchu wieloryba”. Orwell jakiego nie znacie

w Recenzje/Ważne książki


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Czy pamiętają państwo listę Orwella? Warto przypomnieć jej historię, a to z okazji wydania Idwudziestu kilku esejów c autora „Roku 1984″ pod tytułem złożonym z tytułów dwóch jego świetnych szkiców: „Refleksje nad Gandhim” i „W brzuchu wieloryba”. Teksty te, znakomicie przełożone przez Bartłomieja Zborskiego, niestrudzonego popularyzatora w Polsce twórczości Orwella, poszerzają naszą wiedzę o brytyjskim pisarzu, jednym z najważniejszych w minionym stuleciu.

Jednak miało być o liście. Otóż ujawniona ona została w latach 90. – pół wieku po tym, jak pisarz ją zestawił. A był to spis osób, na które, ze względu na ich poglądy polityczne, nie można będzie liczyć w godzinie próby.

[quote]Lapidarne, jednoznaczne opinie Orwella o poputczykach i kryptokomunistach nie musiały się podobać. Ktoś tam według niego był „zwykłym karierowiczem, lecz sprawiającym silne wrażenie, że jest jakimś agentem”. „Nadzwyczaj obleśny” ktoś inny był „nadzwyczaj nieuczciwy (tj. intelektualnie)”, a jeszcze inny „nadzwyczaj głupi”. Niemniej niektóre charakterystyki wydają się zadziwiająco trafne, choćby G. B. Shawa: „Bez jakichś ścisłych powiązań, ale we wszystkich ważkich kwestiach wypróbowanie prorosyjski” czy Martina Kingsleya: „Prawdopodobnie żadnych powiązań. Zgniły liberał. Nadzwyczaj nieszczery”.[/quote]

Dla osób wymienionych przez George’a Orwella w jego sporządzonej w 1949 r. liście fakt ten mógł mieć jednak tylko takie znaczenie, że Ministerstwo Informacji nie zamówiło u nich propagandowych tekstów, za które zresztą ponoć kiepsko płaciło. Jeśli odcięcie jednej z wielu możliwości chałturzenia jest prześladowaniem, to nie wiemy, o czym mówimy.

Źródło: Cały tekst w tygodniku „Do Rzeczy”.

George Orwell, Gandhi w brzuchu wieloryba, Fronda, Warszawa 2014.

orwell-okladka-72dpi

(128)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.