Facebook przez długi czas kasował posty, które zawierały zdjęcie zatytułowane „The terror of war”. Naga i poparzona napalmem ucieka z płonącej wsi, obiegło świat i stało się symbolem okrucieństwa wojny w Wietnamie.
Zdjęcie z 9-letnią Phan Thi Kim Phu przyniosło Nickowi Utowi Nagrodę Pulitzera. Dziewczynka przeżyła katusze: miała poparzone 60 proc. ciała. Ut zawiózł ją do szpitala, ratując jej życie, zanim wysłał zdjęcie do agencji prasowej.
Tymczasem Facebook wielokrotnie kasował udostępnianie przez użytkowników zdjęcie, uznając je za niezgodne ze standardami portalu.
Sprawa eskalowała. We wrześniu jedna z norweskich gazet opublikowała otwarty list o Marka Zuckerberga, w którym domaga się zniesienia dziwacznej cenzury. Połowa norweskiego rządu w ramach protestu udostępniła zdjęcie, w tym premier Erna Solberg. Ale kilka godzin później posty zniknęły z Facebooka!
Wybuchł skandal, który opisały wszystkie media. Facebook zadeklarował, że przywróci usunięte posty, które zostały uznane za dziecięcą pornografię. Jednocześnie zadeklarował, że zdjęcie niebawem przestanie zostać usuwane.
(1668)