Adam Michnik: Ja również mogę być postrzegany jako nacjonalista

w Cytaty


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

W weekendowej Gazecie Wyborczej ukazał się fragment książki „Michnik. Nawalny. Dialogi” stanowiący rozmowę Adama Michnika z Aleksiejem Nawalnym, rosyjskim publicystą, działaczem politycznym i blogerem.

Tematem jest m.in. nacjonalizm. Michnik mówi m.in.:

W Polsce przydałoby się więcej takich nacjonalistów jak Nawalny. Nie uważam, by słowo „nacjonalista” miało wyłącznie negatywne konotacje. Dla mnie nacjonalista to człowiek, który w pierwszej kolejności szanuje wartości narodowe. I w tym rozumieniu ja również mogę być postrzegany jako nacjonalista

Następnie dodaje:

Jest różnica między nacjonalizmem a patriotyzmem. Patriotyzm oznacza, że kocham swój kraj i naród, i nie myślę, że konflikt z innymi państwami przynosi cokolwiek dobrego. Trzeba więc uregulować stosunki z sąsiadami i mniejszościami narodowymi wewnątrz kraju. Jest też inne podejście: Polska to katolickie państwo narodu polskiego, co oznacza, że prawdziwym obywatelem Polski jest wyłącznie etniczny Polak katolik czystej krwi. I jeśli Polak nie jest katolikiem, tylko protestantem – to źle, a jeśli z pochodzenia jest Żydem, Ukraińcem czy Niemcem – to już całkiem fatalnie.

Jego zdaniem nacjonalizm może prowokować konflikty – przykład to relacje z Ukrainą.

O sytuacji w Polsce dodaje:

Dziś widzimy zwyrodnienie nacjonalizmu w Polsce. Wielu jego adeptów to klasyczni szowiniści. Jeśli ich nacjonalizm jest antyputinowski, to często automatycznie także rusofobiczny. Jarosław Kaczyński popierał Ukrainę nie dlatego, że jest ukrainofilem, tylko dlatego, że jest rusofobem. Ten nacjonalizm jest nie tylko antyukraiński, antysemicki czy antyrosyjski, ale jeszcze i antyeuropejski. I takiego nacjonalizmu się boję. Składa się on z bolszewickiej psychologii, szowinistycznej retoryki i polityki izolacjonizmu.

(532)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

2 komentarze

  1. JESTEM OBYWATELEM KANADYJSKIM OD 30 LAT URODZILAM SIE W POLSCE I KOCHAM POLSKE WIEC CHYBA JESTEM NACJONALISTKA ALE NIE ZYCZE SOBIE ABY PODCZAS MOJEJ WIZYTY W POLSCE PANOWIE Z KOD NAZYWALI MNIE PISIOREM PONIEWAZ JADLAM OBIAD Z KIMS KTO NIE MOWIL PO POLSKU I PROSIL ABY TKUMACZYC W RYNKU CO KRZYCZA CI PANOWIE BO NIE ROZUMIE PO POLSKU I NIE BARDZO WIEDZIALAM JAK PRZETLUMACZYC I PRZEPRASZAM ZA JEZYK SPIERDALAJ KURWO PISIORSKA DZIWKO OSOBY TE WRUCILY DO KANADY ICH OPINIA O KOD BANDA LOBUZOW ZAKLUCAJACA SPOKOJ W MIESCIE WALCZACA O DEMOKRACJE TYLKO ONI NIE WIEDZA O JAKA UZYWAJACA WULGARNYCH SLOW ZAKLUCAJACA SPOKOJ W MIESCIE ATAKUJACA TURYSTOW I PRZECHODNIOW I CZY ONI ROWNIEZ SA NARODOWCAMI KIEDY MOWIA KOCHAM POLSKE TO PIEKNY KRAJ ALE KOD POWINNO SIE ZDELEGALIZOWAC BO SZKODZI WIZERUNKOWI POLSKI ZAKLUCA SPOKUJ PUBLICZNY NISZCZY TURYSTYKE W POLSCE PANOWIE I PANIE Z KODU JAK WAS WIDZA TAK WAS PISZA NIE TYLKO W POLSCE ALE I NA SWIECIE

  2. Dokladnie tak jest. W Polsce zylem 45-lat , teraz od 4-ech lat w Kanadzie . Moje doswiadczenie: Kanadyjczycy podchodza do nas z rezerwa, natomiast , ci ktorzy pojada do Polski, nie moga wyjsc z zachwytu naszym krajem . I nagle pojawia sie jakis KOD , ktory wprawia ich w oslupienie. Najlepiej nie tlumaczyc obcokrajowcom naszych zawilosci politycznych – nigdy tego nie zrozumieja. No bo jak im wytlumaczyc ze „w obronie demokracji” staja ci , ktorze maja najwiecej brudu za paznokciami, ci ktorzy obawiaja sie odpowiedzialnosci za popelnione malwersacje, „szwindle”, zlodziejstwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.