Elżbieta Dzikowska – w 1952 r. groziło jej dożywocie za antykomunizm

w Polska Ludowa


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Elżbieta Dzikowska, znana dziś podróżniczka, towarzyszka egzotycznych wojaży Tony’ego Halika, w 1952 r. – jako 15-latka – została aresztowana przez UB za przynależność do antykomunistycznej organizacji Związek Ewolucjonistów Wolności (ZEW) w Międzyrzecu Podlaskim.

Sama tak o tym mówiła w wywiadzie dla Newsweeka:

Chiny to była pierwsza w moim życiu zagraniczna wyprawa. Byłam po czwartym roku studiów na wydziale sinologii Uniwersytetu Warszawskiego. Miałam niespełna 20 lat, bo maturę zrobiłam w wieku lat 16. Już wcześniej próbowano wysłać mnie na stypendium do Chin, ale nie dostałam paszportu, bo byłam wrogiem narodu. […]

W liceum stworzyliśmy grupę, która nazywała się Związek Ewolucjonistów Wolności. Malowanie haseł na płotach, antykomunistyczne ulotki. Aresztowano mnie przed 1 maja 1952 r. Trafiłam na pół roku do więzienia. […] w akcie oskarżenia było dożywocie. Na szczęście po pół roku ogłoszono amnestię i zdążyłam wrócić do szkoły na maturę. Zdałam bardzo dobrze, ale nie zakwalifikowano mnie na egzamin wstępny na studia.

Jak wyglądały okoliczności aresztowania. O tym mówiła w rozmowie z „Wysokimi Obcasami”:

Latem 1952 r. byłam na wakacjach u cioci w pobliskim Żerocinie, gdy przyjechało dwóch panów w cywilu i zabrało mnie do aresztu w Międzyrzecu. Nie bałam się, nawet ich wylegitymowałam. Potem była Biała Podlaska i Lublin. W tamtejszym więzieniu na Chopina dwa tygodnie trzymano mnie w izolatce, w której wciąż paliła się żarówka. Kolejne miesiące – w celi nr 13 na osławionym Zamku Lubelskim, gdzie zginął ojciec. Poznałam tam wiele dzielnych kobiet i nauczyłam się alfabetu Morse’a, by móc się porozumiewać ze współwięźniarkami, wystukując słowa przez ścianę.

Tak z kolei wyglądało to z perspektywy KWMO w Lublinie:

W organizacji tej była zwykłym członkiem i występowała pod ps. „Iza”. Nielegalna młodzieżowa organizacja ZEW miała na celu walkę z ustrojem socjalistycznym. Członkowie tej organizacji planowali napady na funkc. Urzędu Bezpieczeństwa i MO w celu zdobycia broni palnej. W dn. 1.07.1962 r. [sic] dwaj członkowie nielegalnej org. ZEW dokonali aktu dywersji na linii tranzytowej PKP pod Międzyrzecem przez rozkręcenie jednej szyny i podłożenie pod szynę ładunku wybuchowego. Dokonany akt dywersji miał na celu wykolejenie pociągu osobowego relacji Moskwa-Berlin. W trakcie wyjaśniania dokonanego aktu dywersji na linii tranzytowej PKP została zlikwidowana nielegalnie istniejąca organizacja ZEW. W wyniku likwidacji nielegalnej organizacji ZEW aresztowano 27 osób między innymi Górską-Dzikowską Józefę [to pierwotne brzemienie jej tożsamości – red.]. W trakcie prowadzenia śledztwa Górska-Dzikowska Józefa została zwolniona z aresztu ze względu na niepełnoletność, nie branie czynnego udziału w dokonanym akcie dywersji oraz małe zaangażowanie w nielegalnej organizacji ZEW. Po zlikwidowaniu nielegalnej org. ZEW uczęszczała nadal do Liceum. Do wrogiej działalności antysocjalistycznej w tym czasie nie angażowała się. W 1955 r. wybyła z tut. terenu do Warszawy, gdzie rozpoczęła studia na UW na Wydziale filologii.

Powodów antykomunizmu należy szukać w rodzinie, gdzie żywy był patriotyzm:

Mój dziadek Adam Puszkarski, zastępca komendanta policji w mieście, był internowany w Kozielsku, zginął w Ostaszkowie. Babcia ukrywała przede mną ten fakt, niedobrze było w PRL-u mieć dziadka, którego zamordowali Sowieci.

– mówiła.

(893)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.