Ekshumacja niemożliwa? Oto co powiedzieli Przewodniczący Niezależnej Gminy Wyznania Mojżeszowego RP, a także doradca premiera Izraela w dziedzinie medycyny sądowej

w Wiadomości z Polski


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Ekshumacja w Jedwabnem została przerwana. Powód? Wniosek jednego rabina. Tymczasem warto przypomnieć, co o ekshumacji w podobnych warunkach mówił Jakub Szadajm. Przewodniczący Niezależnej Gminy Wyznania Mojżeszowego RP w Gdańsku w rozmowie z Dziennikiem Bałtyckim przedstawił zupełnie inną opinię.

Jego zdaniem można ekshumować szczątki więźniów, w większości Żydów, podczas budowy amerykańskiej fabryki w Kokoszkach. Redaktorka nie dowierzała:

wczoraj tłumaczył Pan naszym Czytelnikom, że jedną z najważniejszych zasad judaizmu jest nienaruszalność grobu

Jednak Szadajm wyjaśnił różnicę: w Kokoszkach (analogicznie do Jedwabnego – red.) jest miejsce kaźni, a nie cmentarz.

miejsce pochówku nie staje się automatycznie cmentarzem. Powinna pani wiedzieć, że czym innym jest zakładany na wieczność kirkut, a czym innym obóz koncentracyjny, w którym zamordowano więźniów i wrzucono ich ciała do wspólnego grobu

– tłumaczył w rozmowie z 2011 r.. Podobnie było na miejscu zbrodni w Jedwabnem. Dalej podkreślał:

W Izraelu także stosuje się podobne rozróżnienie. Jeśli na planie nowo budowanej drogi znajduje się cmentarz, wtedy zmienia się plany. Znalezienie nieznanego grobu kończy się jego ekshumacją.

Na dociekania dziennikarki odpowiadał stanowczo:

Nie ma też jakichkolwiek powodów, by rezygnować z ekshumacji i na nienaruszonych, masowych grobach budować domy, drogi lub fabryki, albo rezygnować z rozpoczętej i zaawansowanej inwestycji

Podobne wnioski wypływają z ekspertyzy zleconej przez Ewę Kurek, która przekazała ją bliskiemu doradcy ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2015 r.

Ekspertyza żydowska z „Kolbojnika” i moja własna leżą do dziś zapewne na jakiejś ministerialnej półce lub wylądowały w ministerialnym śmietniku

– przyznawała w rozmowie z ,,Warszawską Gazetą”.

Ciekawą opinię przytoczył Jan Moor-Jankowski, zmarły w 2005 roku doradca premiera Izraela w dziedzinie medycyny sądowej. Jego zdaniem, należało niezwłocznie przeprowadzić ekshumację. Prof. Marek Jan Chodakiewicz przypominał na łamach ,,Do Rzeczy”.

Gdy napomniałem, że niektórzy ortodoksi mojżeszowi sprzeciwiają się temu, odparł: Co z tego? Czy Polska to państwo wyznaniowe? W Izraelu też się sprzeciwiają. Przeszkadzają nam nie tylko w wykopaliskach archeologicznych, lecz także w czynnościach dochodzeniowych dotyczących morderstw pospolitych czy aktów terroryzmu. Czasami musimy wysyłać na nich oddziały prewencji. Odpowiedziałem, że wysłanie ZOMO na ortodoksów byłoby katastrofą wizerunkową dla Polski, ale profesor się upierał: Podstawą jest ekshumacja. Bez tego nie poznamy liczby ofiar, przyczyny śmierci i dynamiki zbrodni”

(6087)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

3 komentarze

  1. Skoro Polacy zostali oskarżeni przez ŻYDÓW o zbrodnię w Jedwabnem a jednocześnie świadkowie tych wydarzeń mówią że to działanie Niemców a inni świadkowie byli torturowani przez ŻYDOWSKĄ …. UB …. aby przyznali się do winy i podpisali że to nie Niemcy ale Polacy popełnili ta zbrodnię to PROKURATURA z Mocy Prawa powinna przeprowadzić Śledztwo i Ekschumację OFIAR.

  2. Ekshumacja to KONIECZNOŚĆ-to nie podlega dyskusji.Popełniono zbrodnię i trzeba znależdż wszystkich sprawców i wyjaśnić wszystkie okoliczności

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.