fot. Wikipedia / ocalali z Holokaustu po przybyciu do Hajfy fot. Wikipedia / ocalali z Holokaustu po przybyciu do Hajfy

Dziś Izrael stawia na piedestale ocalałych z Holokaustu. Izraelski historyk przypomina, jak poniżano ich zaraz po wojnie. ,,Chowaliście się w brudnych kanałach jak szczury”

w Historia Żydów


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Tom Segev to izraelski historyk, dziennikarz, pisarz. Jego książka „Siódmy milion. Izrael – piętno zagłady” zdążyła zdobyć uznanie krytyków jak i czytelników na całym świecie. W wywiadzie z miesięcznikiem ,,Uważam Rze Historia” mówił, że ocalałych z Holokaustu po II wojnie światowej w Izraelu nazywano ,,sabon”, czyli po hebrajsku ,,mydło”.

Nie robili tego Arabowie, ale inni Żydzi. Ci, którzy wojnę spędzili na Bliskim Wschodzie.

Trudno dziś znaleźć słowa, które mogłyby w odpowiedni sposób nazwać to, w jak haniebny sposób byli traktowani ocalali z Holokaustu w Izraelu po wojnie. [Żyd urodzony w Palestynie] chciał w ten sposób okazać mu swoją pogardę. Swoją wyższość i wstyd, jaki odczuwał, gdy patrzył na tego człowieka. Dostrzegał w nim cechy, które widział również w sobie, ale które starał się przezwyciężyć i których nienawidził. Żydzi z europejskiej diaspory byli według niego Żydami słabymi. O mentalności ofiary. Dali się wymordować Niemcom, w drodze do komór gazowych byli potulni jak jagnięta prowadzone na rzeź. Dla syjonistów, którzy tworzyli w Palestynie nowego żydowskiego człowieka – odważnego Żyda wojownika, podobna postawa była czymś godnym pożałowania

– mówił. Profesor dodawał, że pytali ich, dlaczego nie walczyli, a zachowali się jak tchórze.

gdybyśmy to my byli na waszym miejscu, do Holokaustu by nie doszło

– podkreślali na każdym kroku.

Często mieli oni wręcz żal do ocalałych, że przetrwali. Przecież niemal wszyscy bojownicy z getta warszawskiego zapłacili życiem za swój bezprecedensowy akt oporu. Oni zginęli, ale pozostawili nam legendę o żydowskim heroizmie. A wy? Chowaliście się gdzieś w brudnych kanałach jak szczury, a teraz wypełzliście na powierzchnię. Pogardzamy wami dlatego, że przetrwaliście w tak upokarzający sposób. Syjonistyczny przywódca, założyciel i pierwszy premier państwa Izrael Dawid Ben Gurion powiedział kiedyś, że ci, którzy ocaleli, przetrwali kosztem innych. Z definicji są więc złymi ludźmi

– mówił miesięcznikowi ,,Do Rzeczy”.

Twierdzi, że kiedy po raz pierwszy o tym usłyszał, myślał, że to był zwykły margines. Tymczasem było wręcz przeciwnie – niemal każdego, kto przeżył spotkały takie upokorzenia. Szymon Wiesenthal zdradził, że był zdumiony, kiedy przeglądając gazety tuż po wojnie nie znajdował nich wzmianki o Holokauście nie tylko na pierwszej stronie, ale także na drugiej i trzeciej.

był tematem ze strony ostatniej. I to na ogół opisywanym małym drukiem. Ważniejsze od zagłady europejskich Żydów były zawiłości polityki syjonistycznej, sprawy ekonomiczne Bliskiego Wschodu, a nawet program opery czy wyniki meczów piłkarskich.

Wszystko zmienił proces Adolfa Eichmanna.

Na początku prokuratura nie mogła znaleźć świadków, bo oni nie byli w stanie uwierzyć, że naprawdę mogą opowiedzieć o Holokauście. Wkrótce pojawiły się jednak tysiące artykułów prasowych i książek o zagładzie. To był raptowny i całkowity przełom. Proces Eichmanna był terapią dla całego społeczeństwa. Od tego momentu Holokaust stał się centralnym punktem izraelskiej tożsamości

– stwierdził.

cały wywiad ukazał się w miesięczniku „Uważam Rze Historia”

(4151)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.