Portal informacyjno-historyczny

Dziennikarz ,,Gazety Wyborczej” zaatakował ministra i wyśmiał polski zespół patriotyczny. ,,Trzeba tarzać się ze śmiechu” [WIDEO]

w Piosenki/Wiadomości z Polski


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Zespół Contra Mundum zagrał na dziedzińcu Ministerstwa Kultury w ramach Nowy Muzeów. ,,Gazeta Wyborcza” zaatakowała ministra za ten pomysł ministra Piotra Glińskiego. I wyśmiała muzyków, którzy promują polską poezję patriotyczną wybitnych autorów.

Artykuł w ,,Wyborczej” został zatytułowany „Noc Muzeów: Gliński zaprasza zespół Contra Mundum do ministerstwa. Norwid z Wyspiańskim tarzają się ze śmiechu!”. Autorowi tekstu Igorowi Rakowskiemu-Kłosowi muzyka zespołu Contra Mundum nie przypadła do gustu, więc postanowił ją wyśmiać. Przy okazji wyszydził jednak polską poezję patriotyczną, której autorami są najwybitniejsi twórcy w historii Polski.

Contra Mundum jest zespołem z pozoru serio. Jego nagrania to kompilacje fragmentów utworów Juliusza Słowackiego, Stanisława Wyspiańskiego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, ale też hymny oddziałów podziemia antykomunistycznego. Jest koturnowo – utwory poprzedza motto, np. ze Zbigniewa Herberta. Po powierzchownym przesłuchaniu może się wydawać, że twórczości Contra Mundum można słuchać albo na baczność, albo na kolanach. To zmyłka – trzeba tarzać się ze śmiechu

– napisał Rakowski-Kłos.

Dziennikarz ,,Gazety Wyborczej” oskarża muzyków o to, że „zespół precyzyjnie wycina słowa z wierszy i dramatów, ale musi się nieraz mocno natrudzić, by wyciąć z polskiej klasyki fragment, który pasuje do koncepcji”. Rakowski-Kłos pisze też o ,,rozwleczonych patriotycznych wierszach”. Zarzuca też muzykom, że ,,czasem muszą coś dopisać, bo Wyspiański, Mickiewicz czy Słowacki to nie są autorzy jednoznacznych rymowanek o Bogu, honorze i ojczyźnie skonstruowanych z myślą o rockowych czy kibicowskich zapiewajłach”.

Zespół Contra Mundum gra od 2014 roku. Ma na swoim koncie płytę „Cześć i Chwała Bohaterom”, która opowiada o dziejach Polski. W utworach wykorzystano wiersze takich wybitnych twórców jak Wyspiański, Norwid, Słowacki, Baczyński, Gajcy czy Herbert.

Jak słuszna jest krytyka GW, można przekonać się samemu słuchając choćby poniższych nagrań:

(2372)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę