Zespół Contra Mundum zagrał na dziedzińcu Ministerstwa Kultury w ramach Nowy Muzeów. ,,Gazeta Wyborcza” zaatakowała ministra za ten pomysł ministra Piotra Glińskiego. I wyśmiała muzyków, którzy promują polską poezję patriotyczną wybitnych autorów.
Artykuł w ,,Wyborczej” został zatytułowany „Noc Muzeów: Gliński zaprasza zespół Contra Mundum do ministerstwa. Norwid z Wyspiańskim tarzają się ze śmiechu!”. Autorowi tekstu Igorowi Rakowskiemu-Kłosowi muzyka zespołu Contra Mundum nie przypadła do gustu, więc postanowił ją wyśmiać. Przy okazji wyszydził jednak polską poezję patriotyczną, której autorami są najwybitniejsi twórcy w historii Polski.
Contra Mundum jest zespołem z pozoru serio. Jego nagrania to kompilacje fragmentów utworów Juliusza Słowackiego, Stanisława Wyspiańskiego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, ale też hymny oddziałów podziemia antykomunistycznego. Jest koturnowo – utwory poprzedza motto, np. ze Zbigniewa Herberta. Po powierzchownym przesłuchaniu może się wydawać, że twórczości Contra Mundum można słuchać albo na baczność, albo na kolanach. To zmyłka – trzeba tarzać się ze śmiechu
– napisał Rakowski-Kłos.
Dziennikarz ,,Gazety Wyborczej” oskarża muzyków o to, że „zespół precyzyjnie wycina słowa z wierszy i dramatów, ale musi się nieraz mocno natrudzić, by wyciąć z polskiej klasyki fragment, który pasuje do koncepcji”. Rakowski-Kłos pisze też o ,,rozwleczonych patriotycznych wierszach”. Zarzuca też muzykom, że ,,czasem muszą coś dopisać, bo Wyspiański, Mickiewicz czy Słowacki to nie są autorzy jednoznacznych rymowanek o Bogu, honorze i ojczyźnie skonstruowanych z myślą o rockowych czy kibicowskich zapiewajłach”.
Zespół Contra Mundum gra od 2014 roku. Ma na swoim koncie płytę „Cześć i Chwała Bohaterom”, która opowiada o dziejach Polski. W utworach wykorzystano wiersze takich wybitnych twórców jak Wyspiański, Norwid, Słowacki, Baczyński, Gajcy czy Herbert.
Jak słuszna jest krytyka GW, można przekonać się samemu słuchając choćby poniższych nagrań:
(2384)