Portal informacyjno-historyczny

Dyskusja Hermaszewskiego z Ziemcem Dyskusja Hermaszewskiego z Ziemcem

Czy Ludowe Wojsko było polską armią. Ostra dyskusja Hermaszewskiego z Ziemcem

w Wywiady


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Podczas wywiadu z Mirosławem Hermaszewskim Krzysztof Ziemiec przypomniał mu, że służył w armii, która „nie do końca była polska”. Jak zareagował pierwszy i jedyny w historii Polak, który odbył lot w kosmos?

Hermaszewski powiedział, że redaktor jest niegrzeczny. Pytał również, czy on i jego koledzy służyli tej czy innej armii, czy służyli narodowi. Zachęcał również dziennikarza, by wycofał się z tego pytania. Pytał, czy Ziemiec był w wojsku, a kiedy usłyszał odpowiedź negatywną, podkreślił, że „do wojska nie szli tylko nieudacznicy”. Próbował też bagatelizować uwagę Ziemca, że koledzy Hermaszewskiego z wojska mogli zginąć podczas ataku krajów Układu Warszawskiego na Danię.

Fragment od 13:23:

To przysięga, którą składał Hermaszewski:
Ja, obywatel Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, stając w szeregach Wojska Polskiego, przysięgam Narodowi Polskiemu być uczciwym, zdyscyplinowanym, mężnym i czujnym żołnierzem, wykonywać dokładnie rozkazy przełożonych i przepisy regulaminów, dochować ściśle tajemnicy wojskowej i państwowej, nie splamić nigdy honoru i godności żołnierza polskiego. Przysięgam służyć ze wszystkich sił Ojczyźnie, bronić niezłomnie praw ludu pracującego, zawarowanych w Konstytucji, stać nieugięcie na straży władzy ludowej, dochować wierności Rządowi Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Przysięgam strzec niezłomnie wolności, niepodległości i granic Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej przed zakusami imperializmu, stać nieugięcie na straży pokoju w braterskim przymierzu z Armią Radziecką i innymi sojuszniczymi armiami i w razie potrzeby nie szczędząc krwi ani życia mężnie walczyć w obronie Ojczyzny, o świętą sprawę niepodległości, wolności i szczęścia ludu. Gdybym nie bacząc na tę moją uroczystą przysięgę obowiązek wierności wobec Ojczyzny złamał, niechaj mnie dosięgnie surowa ręka sprawiedliwości ludowej”.

(1041)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

1 komentarz

  1. aleście się przypier****** do tej przysięgi – tak samo możecie piętnować wszystkich, którzy głosowali za wejściem do EU…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę