Zespół Forteca śladami Rotmistrza

Drugi wyrok śmierci wydany na Rotmistrza Pileckiego nie udał się. O premierze niezwykłego filmu [wideo]

w Bohaterowie/Relacje


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze
Zespół Forteca śladami Rotmistrza
Zespół Forteca śladami Rotmistrza

W niedzielę w Bochni odbyła się premiera filmu poświęconemu rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu – „Ucieczka z piekła. Śladami Witolda Pileckiego”. To opowieść o brawurowej ucieczce z Auschwitz – po 70 latach śladami rotmistrza i jego towarzyszy wyruszyli muzycy zespołu Forteca.

Pileckiemu towarzyszyli Jan Redzej i Edward Ciesielski. Muzycy przeszli 130 km w hołdzie bohaterom. Starali się odwzorować szlak ucieczki – informację o przemarszu wzięli z „Raportu” Witolda Pileckiego. Nie jedli 36 godzin, spali pod gołym niebem. Dnia 2 maja dotarli do celu czyli Koryznówki w Nowym Wiśniczu. Po drodze spotkali syna rotmistrza – Andrzeja Pileckiego oraz dzieci ludzi, którzy pomagali Rotmistrzowi w ucieczce.

[quote]- Nie zrobiliśmy niczego wielkiego. Najważniejsza jest historia rotmistrza i pamięć o nim. Ten film udało się zrobić 70 lat po ucieczce. To strasznie późno, ale lepiej późno niż wcale [/quote]- powiedział PAP Maksymilian Migo, wokalista Fortecy.

Na Pileckiego wydano dwa wyroki śmierci: jeden wykonany na Mokotowie, a drugi symboliczny – to zmowa milczenia. – Ten drugi się nie udał, skoro wszyscy tu jesteśmy – podkreślił Migo w rozmowie z PAP.

Efektem rajdu jest film wyprodukowany przez Stowarzyszenie Auschwitz Memento z okazji 70. rocznicy ucieczki.

Ale to nie koniec planów Stowarzyszenia. Aktualnie prowadzona jest również zbiórka publiczna, której celem jest wyprodukowanie pełnometrażowego filmu dokumentalnego o życiu Witolda Pileckiego. Jak do tej pory na koncie zbiórki jest ponad 102 tysiące złotych.

W marcu 2014 r. ukaże się także płyta zespołu Forteca poświęcona Witoldowi Pileckiemu.

[icons icon_name=”icon-thumbs-up” icon_size=”14px”] WAŻNA DATA: [quote]26/27 kwietnia 1943 Witold Pilecki ucieka z Auschwitz[/quote]

(106)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.