Doniósł Gestapo – mama „Inki” została zabita. Dziś szkoła podstawowa nosi jego imię…

w II wojna światowa/Wiadomości z Polski


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Aleksander Wołkowycki to komunista, którego donos kosztował życie matkę Danuty Siedzikówny „Inki”. Obecnie jest patronem Szkoły Podstawowej w Narewce.

Eugenia Siedzikówna
Eugenia Siedzik.

Wołkowycki był współpracownikiem NKWD, a także prawdopodobnie agentem Gestapo. Był także współtwórcą Polskiej Partii Robotniczej oraz sekretarzem lokalnych struktur partii. W 1943 wydał matkę Eugenię z Tymińskich Niemcom – została ona zamordowana przez Gestapo w 1943 r.

17 maja 1945 r. zginął w Narewce od kuli oddziału „Łupaszki” na podstawie wyroku wydanego przez miejscową komórkę AK i zatwierdzonego przez Okręg na polecenie przełożonych.

Tymczasem na stronie miejscowości Narewka czytamy:

Patron Szkoły Podstawowej Aleksander Wołkowycki – postać ta jest mocno związana ze szkołą i środowiskiem, świadczy o tym działalność w szerzeniu i propagowaniu oświaty i kultury w trudnych latach wojennych. Wpajał dzieciom i młodzieży wiarę w siłę i przyszłość nauki, oświaty i kultury.

w nawiązaniu do okresu pracy Wołkowyckiego w szkole w czasie okupacji.

Czy obecnie dzieci muszą naprawdę czerpać wzór z takich „przykładów”?

Aleksander Wołkowycki
Aleksander Wołkowycki

(53820)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

37 komentarzy

  • Tak to jest, że nie zawsze ludzie prawicy są prawi. Szczególnie gdy należą do lokalnych klanów umoczonych w różne lewe interesiki. Małość i interesowność tych „lokalnych kacyków” poraża

   • Nie mylić Prawicy z agentami czy zdrajcami, którzy i dzisiaj chcą pomagać w „odtwarzaniu Endecji”. Znane są przypadki dyskredytowania oraz osmieszania środowisk patriotycznych czy narodowych.
    Czuj Duch!

   • NO ? TYLKO GŁUPKI ( ” słowiańskie ” ) PODSTĘPNIE I NIELEGALNIE ” ochrzczone ” 🙁 na to zbrodnicze pogaństwo watykańskie 🙁 TO SOM PROWDZIWZE POLOKI :)…..ĆWOKU ZATRACONY :)))) ..

  • Współpracownik NKWD to Rosyjski Agent.Zasłużył na kulkę w 100%.Każdy kolaborant z okupantem wiedział że czeka go KS.

  • Łupaszko, antypolaku, zbolszewizowanych zdrajców, kinfidentów i zbrodniarzy likwidował. Również tych szczególnie zdemoralizowanych – pochodzenia polskiego.

  • nie Polaków ,i nie mordował , a wykonywał wyroki na zdrajcach i wszach anty polskich…nieuku…

  • Mordowal komunistów, denuncjatorów, ubeków i wszelkiej maści sowieckich sługusów. Oni byli tacy Polacy jak ze mnie Merylin Monroe, a z Wojewódzkiego i Stuhra narodowiec.

  • Tacy ludzie jak ty fałszują historię. To przez nich Żołnierze Wyklęci nazywani byli bandytami. Oni walczyli z Niemcami, komunistami i NKWDzistami, bo nie chcieli Polski komunistycznej. Szkoda tylko, że inni „Polacy” zaprzedali się komuchom i ich wydawali na śmierć.

  • Tak! Mordował i miał rację! Ale nie Polaków a obywateli polskich narodowości żydowskiej, białoruskiej i litewskiej, agentów gestapo a po 1944 NKWD, denuncjujących i mordujących Polaków Katolików i współpracujących z Niemcami i Rosjanami przy likwidacji miejscowej polskiej ludności. (Obława Augustowska, Ponary, Giby)

 1. Łupaszko to bandzior pospolity, tak jak reszta tych niezłomnych przestępców, wychwalanych obecnie pod niebiosa….

 2. JEŚLI SZKOLE NADAJE SIĘ PATRONA WOŁKOWYCKIEGO TO I MOŻE DZIECI DONOSZENIA BĘDĄ UCZYĆ. NAREWKO JAKA TY ANTYPOLSKA

 3. Jeśli to prawda to ten artykuł powinien być wysłany do adresata a, dopiero brak reakcji nagłośniony.

 4. Czas zmienić nazwę i wyplenić ja z wszystkich dokumentów, na których figurowała. Zgadzam się pomysłem postawienia kibla, z ta różnicą, że nie stawiać żadnych napisów. Skazać na zapomnienie, czyli wykończyć ich bronią, jaką wytaczali przeciw wyklętym. Parę lat i nikt parszywca nie będzie pamiętał.

 5. Osoby, które sądzą, że dzieci w tej szkole uczą takich rzeczy muszą się szczerze mylić… Ponieważ dzieci uczone są przede wszystkim szacunku do każdej osoby czy broniącej bohaterów wyklętych czy do tych nie broniących. Jak można osądzać, że dzieci są uczone takich rzeczy, no bo co jak co, ale tych małych istot nie powinniśmy w to mieszać. A skoro ludziom z Narewki pasuje patron szkoły ich podopiecznych to niech tak pozostanie. Po co się wtrącać? Po co się wyzywać? Nie lepiej podejść do sprawy z kulturą i szacunkiem do drugiej strony? Tyczy się to wszystkich…

 6. Łupaszko to ówczesny bandyta i morderca, czy naprawdę potrzeba nam takich autorytetów, nie upadajmy tak nisko!

  • Ala..weź rozbieg i walnij się tym pustym łbem z całym rozpędem w ścianę..A jak nie pomoże…to próbuj x jeszcze..

 7. IPN nie ma żadnych dowodów na współpracę Wołkowyckiego z gestapo i nkwd, ani że doniósł na kogokolwiek, a pomówić można każdego. „Łupaszka” walczył z reżimem komunistycznym i każdy socjalista, komunista był dla niego uosobieniem tego systemu. Nie miał możliwości przeprowadzenia sprawiedliwego procesu i działał na podstawie informacji środowiskowych, pewnie na podstawie donosu od osobnika o pseudonimie literackim :”życzliwy”. Szpiedzy i współpracownicy gestapo, byli wtedy już w drodze do Argentyny, gdzie uciekali z podkulonymi ogonami. Nie ferujcie wyroków na jedną, ani drugą stronę nie mając dowodów. Jak widać do tej pory poprzedni opresyjny system dzieli polaków, którzy podczas dyskusji nie mogą pozbyć się emocji.

 8. Patronem został bo pewnie tą szkołę sam wybudował- jako sekretarz partii miał taką moc sprawczą. Każdy ma w soim życiu jasne i ciemne karty. Jak było nie dowiemy się raczej bo na obiektywne, udokumentowane opracowanie wydarzeń z tamtych lat liczyć raczej nie można. Zostają spekulacje i wzajemne się opluwanie – jak widać w komentarzach. Podzielonymi ludźmi łatwiej rządzić a my dajemy się dzielić i to tak naprawdę jest smutne.

 9. W Narewce mieszkają Białorusini, to okolice Hajnówki. Chyba jedyna okolica na Podlasiu gdzie Komorowski wygrał wybory w 2015. Inka to dla nich dziewucha która włóczyła sie po puszczy z bandytami. To kogo sobie mieli wziąć na patrona szkoły?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.