W ostatnim czasie w sieci ukazał się pewien tekst autorstwa radykalnego muzułmanina. Jest to oskarżenie skierowane wobec hiszpańskich służby bezpieczeństwa i ich operacji wymierzonych w radykalny islam.
Autor tego tekstu pochodzi z Algierii, a swoje personalia skrywa pod pseudonimem „Syn Andaluzji”. Pod taką nazwą znany był Arabom Półwysep Iberyjski w czasach ich panowania nad tamtym rejonem Europy. Opublikowany tekst został udostępniony przez tysiące stron i użytkowników związanych z radykalnym Islamem.
Zdaniem hiszpańskich służb, podobne wypowiedzi należy traktować poważnie. Oznaczać mogą one, że Hiszpania, jeden z krajów koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu, jest obiektem przyszłych ataków terrorystycznych.
W oskarżeniach skierowanych wobec Hiszpanii wymienione są ostatnie operacje prewencyjne hiszpańskich służb bezpieczeństwa. Wedle autora (lub autorów), wszystkie doniesienia o nich były oparte na kłamstwach i manipulacjach. Ich prawdziwym źródłem jest niechęć do muzułmanów i polityka polegająca na uciskaniu ich. Ma temu służyć przedstawienie hiszpańskiemu społeczeństwu muzułmańskiej mniejszości jako sprzyjającej terroryzmowi.
Pismo „La Razón” obala przedstawione oskarżenia. Podczas kolejnych policyjnych interwencji związanych z zagrożeniem terrorystycznym, nie stwierdzono przekroczenia żadnego prawa. Rozpowszechniany przez dżihadystów tekst najwyraźniej dowodzi tego, jak bardzo dała się im we znaki hiszpańska prewencja. Działalność tamtejszych służb bezpieczeństwa na przestrzeni ostatniego roku uznać można za katastrofalną dla lokalnych komórek terrorystycznych.
Warto dodać, że wzorowa skuteczność hiszpańskich służb jest także wynikiem dobrej współpracy z rządem Maroka, który dostarcza im istotnych zasobów danych. Działania skierowane przeciwko islamskiemu terroryzmowi są jednak utrudnione przez położenie Półwyspu Iberyjskiego. Cieśnina Gibraltarska jest wszak drzwiami do Europy nie tylko dla imigrantów zarobkowych, ale i także potencjalnych terrorystów.
źródło: Centrum Obserwacji Mediów Stowarzyszenia KoLiber
(7421)