Portal informacyjno-historyczny

Dlaczego co drugi milioner w II RP był Żydem

w Historia Żydów/II RP


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Tematem okładkowym najnowszego numeru ,,Historii Bez Cenzury” jest ,,sekret bogactwa polskich Żydów”. W artykule Jakuba Wozińskiego znajdujemy przyczyny, dlaczego ,,co drugi milioner w II RP był starozakonny”. Poniżej fragmenty.

Na początku XX wieku 35 proc. kupców w Rosji było Żydami, choć stanowili zaledwie 4,1 proc. całej populacji. W tym samym okresie 31 proc. najbogatszych rodzin w Niemczech było rodzinami żydowskimi, choć Żydzi stanowili mniej niż 1 proc. wszystkich obywateli Niemiec. Z danych władz skarbowych na Węgrzech wynika, że w 1887 r. 62,3 proc. najbogatszych podatników było Żydami, choć jednocześnie Żydem był co dwudziesty mieszkaniec tego kraju.

[…] Wyjątkiem od reguły nie była oczywiście Polska, w której w okresie międzywojennym miało żyć ponad 3 mln Żydów. W 1929 r. 45 proc. osób z najwyższymi dochodami (nie licząc rolnictwa) w Polsce stanowili właśnie Żydzi. W wielu miastach handel i rzemiosło było przez nich praktycznie zmonopolizowane. W samym tylko Krakowie w 1910 r. do ludności żydowskiej należało 38 proc. wszystkich nieruchomości.

[…] Aby zrozumieć, dlaczego polscy (europejscy i amerykańscy) Żydzi byli w XIX i XX wieku tak bardzo nadreprezentowani wśród najbogatszych obywateli zamieszkiwanych przez siebie krajów, trzeba się cofnąć praktycznie do zburzenia Jerozolimy w 70 r. po Chrystusie. Wypędzony przez Rzymian naród stał się wręcz stworzony do odgrywania roli finansistów i handlarzy. W zdominowanym pod koniec pierwszego tysiąclecia przez muzułmanów świecie śródziemnomorskim Żydzi mieli prawo zajmować się bankowością, gdyż islam piętnował zajmowanie się lichwą, uważaną za grzeszny proceder.

[…] Znaczenie Żydów w gospodarce Europy zwiększyło się ponownie w XVII wieku za sprawą toczonych na kontynencie wojen religijnych. Siły katolickie zjednoczone wokół Cesarstwa walczyły nieustannie z protestantami wspieranymi przez Francję, a toczone wojny wymagały sporych nakładów finansowych oraz odpowiedniej aprowizacji dla armii. Powracający z wygnania Żydzi zbijali na pożyczkach i kontraktach wojskowych prawdziwe fortuny. Dzięki temu w XVII wieku w całej Europie pojawiła się nowa klasa społeczna, tzw. Hofjuden, czyli dworskich Żydów, zarabiających na dostawach i kredytach dla prowadzących wieczne wojny władców.

[…] Ogromnym przełomem w dziedzinie statusu materialnego społeczności Żydów mieszkających w Polsce (ale i na całym świecie) była zawrotna kariera rodziny Rotschildów, a ściślej rzecz ujmując, zawrotna kariera Imperium Brytyjskiego oraz domu bankierskiego Rothschild.

[…] Kluczowym dla Wielkiej Brytanii, Rothschildów oraz wszystkich europejskich Żydów wydarzeniem okazały się wojny napoleońskie, w których w roli aprowizatorów i kredytodawców zwycięskich wojsk brytyjskich wystąpili Żydzi z Frankfurtu.

[…] Bezpośrednią przyczyną bogactwa polskich Żydów w XIX i XX wieku była więc pozycja Rothschildów oraz innych, zależnych od nich bankierskich rodów żydowskich, które osiedliły się w Londynie. Do najważniejszych z nich należały domy Kleinwortów, Hambro, Schröderów, czy też Samuelów. W tradycji żydowskiej małżeństwa zawierane z gojami były zakazane (a z czasem tylko niemile widziane), dlatego przedstawiciele najbardziej zamożnych rodów brytyjskich zawierali związki z małżeńskie z równie zamożnymi przedstawicielami rodów żydowskich z innych państw. W ten sposób zbudowana przez Rothschildów sieć powiązań oplotła cały kontynent, począwszy od Sankt Petersburga i Sztokholmu, a skończywszy na Neapolu i Madrycie.

więcej w najnowszym numerze Historii Bez Cenzury

 

(2244)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę