Portal informacyjno-historyczny

Czyżby złe czasy dla fanów Bandery? Ukraińska policji weszła do siedziby OUN. Doszło do starć: w ruch poszły jajka, farba i bomby dymne [WIDEO+FOTO]

w Wiadomości ze świata


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Grupa funkcjonariuszy policji weszła do budynku, gdzie mieści się siedziba Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. Ukraińskie władze chciały zapobiec pewnym działaniom organizacji. 

Oficjalnie powodem zablokowania biura OUN w Kijowie były informacje o przygotowywaniu prowokacji w stolicy Ukrainy. Chodziło o zablokowanie marszu „Nieśmiertelny Pułk”, który zaplanowano na 9 maja w kilku ukraińskich miastach. Czonkom OUN nie spodobało się pozwolenie na organizację tego marszu.

Dziewiątego maja komuniści i ich zwolennicy wyjdą po raz kolejny na akcję, która czerpie swój początek w Moskwie i nosi imię „Nieśmiertelny Pułk”… Nie damy czerwonej hydrze przeniknąć do Kijowa!

–  napisał lider „Ochotniczego Ruchu OUN” Nikołaj Kochaniwski na Facebooku.

Interwencja służb w siedzibie OUN nie spodobała się oczywiście następcom Stepana Bandery. Doszło do starć, a policjanci zostali zaatakowani m.in. jajkami, farbą i bombami dymnymi.

Wejście do siedziby OUN w Kijowie jest mocno zaskakującym ruchem ukraińskich władz. Do tej pory rząd w Kijowie otwiarcie oddawał hołd Banderze. Przyjęto m.in. uchwałę upamiętaniającą jego osobę, a w całym kraju stawia się liczne pominiki przywódcy OUN-B.

Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów założona została w 1929 roku. Na początku lat 40-tych podzieliła się na dwa odłamy: Andrieja Mielnyka i Stepana Bandery. To właśnie OUN-B wraz ze swoim zbrojnym ramieniem Ukraińską Powstańczą Armią (UPA) odpowiada m.in. za czystkę etniczną na cywilnej ludności polskiej dokonaną na Wołyniu w latach 1943-1944.

(942)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę