Portal informacyjno-historyczny

fot. Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Niemcy. / Piotr Gontarczyk (Gazeta Polska)

Co na to zwolennicy Wojciecha Jaruzelskiego? Kiedy strzelano do robotników, on wnioskował o nagrody

w Polska Ludowa


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Grudzień 1970 to jedna z czarnych kart w historii Polski. Naprzeciw protestującym w Gdyni, Gdańsku, Gdyni, Szczecinie czy innych miastach wyszły milicja i wojsko. Niezwykle brutalna pacyfikacja protestów była dodatkowo opłacana. Ówczesny szef MON Wojciech Jaruzelski wystąpił do Rady Państwa o wypłacenie żołnierzom LWP specjalnych nagród finansowych.

Oto fotokopia dokumentu 18/12/1970 r., z którego dowiadujemy się, że Jaruzelski wnioskuje o przyznanie dodatku polowego w trybie pilnym. W piśmie do premiera Józefa Cyrankiewicza czytamy o tych, którzy ,,współdziałają w obronie porządku i bezpieczeństwa publicznego”.

Źródło: Piotr Gontarczyk, „Grudniowa zmiana”, nr 50/2011 „Gazety Polskiej” / http://niewygodne.info.pl

,,Obrona porządku” się ,,udała”. Ofiarami komunistycznych władz było 45 osób, 1100 zostało rannych. Zdaniem prof. Sławomira Cenckiewicza, to Jaruzelski ,,decydował o wszystkim, co działo się na Wybrzeżu”.

8 grudnia 1970 gen. Jaruzelski wydał rozkaz (rozkaz MON nr 8884/Oper.) (…) w sprawie zasad współdziałania wojska i resortu spraw wewnętrznych w zakresie zwalczania wrogiej działalności (…), który stanowił podstawę do kooperacji MON i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w tłumieniu robotniczych protestów w czasie wydarzeń grudnia 1970 i był jedną z przyczyn późniejszej masakry.

Także 14 grudnia 1970 o godz. 23:40 z polecenia gen. Jaruzelskiego szef Sztabu Generalnego WP wydał tajny szyfrogram nakazujący dowódcom okręgów wojskowych przeprowadzających akcję pacyfikacyjną na Wybrzeżu podjęcie działań w przypadku ewentualnego użycia wojsk do zadań specjalnych i faktycznie włączający siły zbrojne do konfliktu.

Jaruzelski po wydarzeniach grudniowych został wynagrodzony stanowiskiem zastępcy członka Biura Politycznego KC, a już w grudniu 1971 dotarł na szczyt hierarchii partyjnej na stanowisko członka Biura Politycznego KC.

źródło: Niewygodne.info.pl / Wikipedia

(2064)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

1 komentarz

  1. Jaruzelski był przedstawicielem Związku Radzieckiego. To był ich człowiek w naszym mundurze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Centrum preferencji prywatności

Polityka Prywatności Google

W celu podwyższenia jakości prezentowanych treści nasze Serwisy korzystają z usług firmy Google takich jak Google AdSense (usługi reklamowe), Google Analytics (analiza) oraz YouTube (zamieszczenie wideo). Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jakie dane zbierane są przez Google oraz jak możesz nimi zarządzać przejdź tutaj: https://policies.google.com/technologies/partner-sites

Idź na górę