Portal informacyjno-historyczny

Chicago powstało na ziemi podarowanej Polakom. Nikt im nigdy nie zapłacił. ,,Nic dziwnego, że rząd USA nie spieszy się z zakończeniem sprawy”

w historia USA


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Kazimierz Pułaski to bohater nie tylko Polaków, ale również Amerykanów. Był nazywany ojcem amerykańskiej kawalerii, a w 2009 r. kongres USA przyznał mu honorowe obywatelstwo. Tymczasem niewiele osób wie, że to na jego ziemi powstało Chicago.

Za zasługi w wojnie o niepodległość generał został nagrodzony 450 akrami ziemi. Podobnie jak jego przyjaciel Kazimierz Stanisław Kozłowski. To właśnie na niej powstało Chicago, a także być może Filadelfia. Obydwaj przyjaciele zawarli porozumienie, że w razie śmierci jednego z nich cały majątek przechodzi na własność drugiego. Po śmierci generała majątek, szacowany na 84 mln dolarów, trafił więc na własność Kozłowskiego, w tym ziemia.

Za nieruchomość nikt nigdy spadkobiercom nie zapłacił. Dziś jej wartość byłaby liczona na setki miliardów dolarów, a nawet więcej

– czytamy na łamach ukazującego się w USA ,,Dziennika Związkowego”, który rozmawiał z prezesem Instytutu Genealogii Andrzejem Rola-Stężyckim.

Co ciekawe, Kongres USA rozstrzygnął sprawę na korzyść spadkobierców, ale wybuch wojny i późniejsze przemiany sprawiły, że mogli się oni pożegnać z marzeniami.

Majątkiem zarządza waszyngtoński bank na podstawie tzw. prawa starokrajskiego, które mówi, że spadek nigdy nie ulega przedawnieniu. Nic dziwnego, że rząd USA nie spieszy się z zakończeniem sprawy

− mówi Rola-Stężycki. Jednak żyjących potomków nie stać na rozpoczęcie kosztownego procesu.

Dziwić może brak zainteresowania sprawą ze strony instytucji rządowych, którym również przypadłyby w udziale spore kwoty, gdyż sygnatariusze testamentu zastrzegli, że część spadku ma być przeznaczona na szkoły wojskowe, teatry i inne cele publiczne

– podsumowuje ,,DZ”.

(52645)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

1 komentarz

  1. Chicago odzyskamy, gdy będziemy mieli patriotyczny rząd polski. 447 ? żydom pasowało by mieć bezpieczne, własne, niepodległe miasto w USA.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę