Adam Jerzy Czartoryski

Niekoronowany król Polski. Jego największym marzeniem była jej niepodległość. Swój cel realizował na różne sposoby…

w Bohaterowie


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze
Adam Jerzy Czartoryski
Adam Jerzy Czartoryski

Był autorytetem dla rodaków, którym marzyło się odrodzenie Polski. Nazywano go niekoronownym królem Polaków.

Powiedział kiedyś: Wolności! Ty najpierwsza z własności człowieka, bez której inne nikną i szczęście ucieka… Czy dziś ktoś jeszcze rozumie te słowa?

Książę Adam Jerzy Czartoryski (14 I 1770 †15 VII 1861) urodził się w Warszawie. Jego ojcem był książę Adam Kazimierz, matką Izabela z Flemingów – twórczyni pierwszego muzeum narodowego, Świątyni Sybilli w Puławach.

W Polsce należał do zdecydowanych zwolenników konstytucji 3 maja i nowoczesnej reformy państwa. W wojnie z Rosją 1792 był oficerem kawalerii. Otrzymał Order Virtuti Militari. Pełnił ważne stanowiska w państwie rosyjskim, by uczyć się sztuki rządzenia i mieć wpływ na sprawy polskie.

W czasie kongresu wiedeńskiego (1815) uczynił wszystko, by jak najwięcej uratować z polskiego stanu posiadania. Był m.in. kuratorem szkolnym w tzw. guberniach zachodnich, czyli na terenach Rzeczypospolitej wcielonych do Rosji. Rozbudował sieć szkół parafialnych z językiem polskim. Podał się do dymisji po głośnej sprawie filomatów wileńskich (1823). Już wtedy pokazał, że zna granice „orientacji rosyjskiej”.

Adam Jerzy CzartoryskiBył przedtem doradcą młodego cesarza rosyjskiego Aleksandra I, z którym Polacy wiązali wielkie nadzieje na złagodzenie tradycyjnego rosyjskiego samodzierżawia i na demokratyczne reformy Rosji oraz autonomię dla ziem polskich i jej mieszkańców. Niestety, były to płonne nadzieje, zła tradycja rosyjska zwyciężyła i z czasem Aleksander upodobnił się do swych despotycznych poprzedników.

Już kilka dni po wybuchu Powstania Listopadowego ten realista, uważany przez przeciwników za rusofila, został prezesem powstańczego Rządu Tymczasowego! Nie wierzył w zwycięstwo militarne, ale chciał demonstracji polskiej siły, by zawrzeć korzystną ugodę z carem. Ryzykował wielki majątek i całe swe życie dla Polski.

Po upadku powstania ruszył na polityczną emigrację. Niedawny doradca cara, wybrał w momencie próby ognia polski interes narodowy. Reprezentował orientację rosyjską w Polsce tylko do pewnej granicy, za którą był polski interes narodowy. Cesarz Mikołaj I skazał go na śmierć.

Wybudował w Turcji osadę, nazwaną na jego cześć Adampolem. Osiedlali się tu oficerowie Powstania Listopadowego. Książę myślał o przyszłej konfrontacji zbrojnej z Rosją, z pomocą jej naturalnego wroga –Turcji. W 1843 r. kupił Hôtel Lambert, który stał się centrum Wielkiej Emigracji politycznej Polaków. Do 1839 r. realny był projekt ogłoszenia księcia Adama królem Polski. Projekt upadł, ale i tak polscy emigranci uważali go za króla wszystkich Polaków.

Przeszedł przez życie, dobrze czyniąc dla świętej polskiej Sprawy. Godzien jest naszej pamięci.

(119)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.