Bracia z małej mazowieckiej wioski tworzyli potęgę Hollywood. Ale odegrali dużą rolę w kształtowaniu wizerunku Polaków jako „faszystów” i „antysemitów”

w Zagranica


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze
Budynek synagogi w Krasnosielcu
Budynek synagogi w Krasnosielcu

W roku 2013 studio Warner Bros. świętuje swoje 90. urodziny. Nie każdy jednak wie, że ta amerykańska wytwórnia filmowa, powstała w 1923 roku w Los Angeles, została założona przez ludzi wywodzących się z Krasnosielca, wsi położonej w województwie mazowieckim!


Wyświetl większą mapę

Bracia Harry (Hirsz), Albert i Sam (Samuel) Warner urodzili się pod koniec XIX wieku w Krasnosielcu, podobnie jak ich ojciec Benajmin Warner (prawdopodobnie nosił nazwisko Wonsal lub Wąsal). Nazwisko na Warner zmienili dopiero po wyjeździe zagranicę.

Pisała o tym Urszula Dembicka w pracy „Z dziejów Krasnosielca i okolic 1869-1939:

[quote]Duża liczba urodzeń i trudne warunki życiowe wielu mieszkańców Krasnosielca powodowały dość liczną emigrację za ocean, głównie do Stanów Zjednoczonych. Z Krasnosielca wyjechało sporo polskich  rodzin, w tym również i Żydów, którzy wówczas licznie zamieszkiwali Krasnosielc. Zaliczyć do nich należy słynną dziś rodzinę Warnerów. Bracia Harry, Jack, Sam i Albert Warnerowie założyli wytwórnię filmową Warner Brothers Hollywood.[/quote]

Na stronie Kirkuty.xip.pl można jednak spotkać się z innym nazwiskiem. Jest to nazwisko matki braci – Perły. Czytamy tam:

[quote]Warto wiedzieć, że wywodzący się z Krasnosielca Aaron, Szmul i Hirsz Eichelbaumowie po wyemigrowaniu do Ameryki założyli słynną wytwórnię filmową Warner Bross.[/quote]

Harry, Jack, Sam i Albert Warnerowie - stworzyli podwaliny amerykańskiej kinematografii
Harry, Jack, Sam i Albert Warnerowie – stworzyli podwaliny amerykańskiej kinematografii

Harry zimą 1883 albo 1885 razem z matką i starszą siostrą Anną dołączył w Baltimore do ojca, który wyemigrował za chlebem do USA w 1881 roku. Albert dołączył do rodziny w 1990 roku.

Warner_BrosNajbardziej znany z braci Jacob Warner (Jack Warner) urodził się już na emigracji.

Bracia najpierw kupili teatr, który jednak zbankrutował. Mimo porażki, postawili wszystko na jedną kartę. Zastawili rodzinny majątek i kupili projektor do wyświetlania filmów. Coraz większe sukcesy spowodowały, że zajęli się dystrybucją, a następnie produkcją filmów. Tak powstała firma Warner Brothers.

Wytwórnia Warner Bros nie przyczyniła się do budowania pozytywnego wizerunku Polski na arenie międzynarodowej. Jak w sposób zupełnie niepoparty materiałem faktograficznym zauważył Bernard F. Dick, „bracia Warnerowie jako synowie polskiego Żyda, który opuścił stary kraj z powodu antysemickich pogromów (…) mieli osobisty interes w obnażaniu nazizmu”.

Jak pisała Beata Falkowska w „Naszym Dzienniku”:

[quote]Obraz Polaka antysemity zdeformował wizerunek Polski w Stanach Zjednoczonych. Do jego podtrzymywania przyczyniła się wydatnie popkultura, w tym hollywoodzkie kino opanowane w latach powojennych przez komunistów solidaryzujących się ze Związkiem Sowieckim. – Żydowska dominacja w sztuce była szkodliwa dla Polaków z powodu skrytej niechęci u niedawnych imigrantów żydowskich z Polski – mówi prof. Mieczysław Biskupski (Central Connecticut State University), autor prac poświęconych antypolskiemu rysowi amerykańskich filmów. W produkcji Warner Bros z 1944 r. „In our time”, opartej na scenariuszu dwóch komunistów, Polska została przedstawiona jako kraj faszystowski, a polska arystokracja jako proniemiecka. Ta propaganda trafiała w USA na podatny grunt, nie tylko ze względu na pojałtański porządek. – Polacy względnie powoli integrowali się w amerykańskim społeczeństwie. Małe Polonie przyczyniały się do zachowania polskiej kultury wśród polskich imigrantów, ale wywoływały podejrzliwość ksenofobicznych Amerykanów – wskazuje prof. Biskupski.[/quote]

(667)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.