Błyskawiczna odpowiedź na niemiecki serial. Za granicą poznają postać Generała Nila. A pierwsze muzeum na świecie o Holokauście zaprezentuje raporty Witolda Pileckiego

w Polonia


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

nilW sobotę australijski publiczny nadawca na głównym kanale pokaże film „Generał Nil”. – To polski sukces, bo niedawno ten kanał emitował niemiecki serial obrażający Polaków – mówi „Rzeczpospolitej” Andrzej Nowak, działacz polonijny.

Film Ryszarda Bugajskiego o bohaterze Armii Krajowej zabitym po przejęciu władzy przez komunistów gen. Auguście Emilu Fieldorfie „Nilu” SBS One wyemituje o 23.20 w sobotę. Australijska Polonia starała się o to niemal cztery lata.

[quote]- W sobotę to świetny czas antenowy. Ten kanał jest wielokulturowy, nadaje pozycje z całego świata, jest oglądany przez inteligencję australijską[/quote]

– tłumaczy Nowak, który kilka lat temu wraz z Jerzym Wieslawem Fiedlerem, Jackiem Glinką i Andrzejem Balcerzakiem wysłał list intencyjny do australijskiej telewizji publicznej.

Pierwsza odpowiedź była negatywna, ale starania wspierały organizacje kombatanckie, a pod petycją podpisało się wielu Polaków mieszkających na Antypodach. W końcu SBS zakupił prawa do emisji, lecz najpierw zgodnie z wymogami licencji film był wyświetlany w płatnym kanale, docierającym do niewielkiego grona odbiorców.Teraz film ma być emitowany jeszcze pięć razy do 2018 r.

Wiadomość o projekcji „Generała Nila” przyszła w momencie, w którym wielu działaczy australijskiej Polonii, było oburzonych emisją w SBS serialu „Nasze matki, nasi ojcowie”. Wyświetlana pod tytułem „Generation” niemiecka produkcja opisuje rozterki Niemców, którzy w czasie II wojny światowej nie zawsze zgadzają się z polityką Adolfa Hitlera.

Nowak mówi „Rz”, że to nie jedyne działania Polonii, które zmierzają do przybliżenia Australijczykom polskiej historii. W niedzielę odbyła się uroczystość w Muzeum Holokaustu w Melbourne. W obecności m.in. ambasadorów Polski i Izraela, australijskich polityków z parlamentu krajowego i federalnego, działaczy polonijnych oraz prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr Łukasza Kamińskiego i dyrektora Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów dr Rafała Leśkiewicza przekazano raporty, które rotmistrz Witold Pilecki przekazywał z obozu zagłady w Oświęcimiu.

W muzeum będzie też interaktywna prezentacja na ten temat. – Żadne tego typu muzeum na świecie nie eksponuje tych raportów – mówi Nowak i wskazuje, że australijskie muzeum organizuje warsztaty dla młodzieży. – Młodzi ludzie będą teraz poznawać postać Pileckiego – tłumaczy.

SBS One to główny kanał jednego z australijskich nadawców publicznych. W kanale SBS 2 nadawane są wiadomości dla wielu grup etnicznych zamieszkujących Australię. Wśród nich są „Wydarzenia” telewizji Polsat. – Polacy mają swoje wiadomości, bo tak wynika z przeprowadzanego co jakiś czas spisu ludności. Według tej statystyki przyznawany jest czas antenowy poszczególnym nacjom – tłumaczy Nowak.

więcej w Rzeczpospolitej!

(47)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.