Portal informacyjno-historyczny

W Berlinie odkryto dokument. Mówi wiele o kulisach Stanu Wojennego i jak komuniści chcieli szantażować Wałęsę współpracą z SB

w Polska Ludowa/Wiadomości z Polski


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Dr Filip Gańczak z IPN opublikował dokument odnaleziony w archiwum berlińskiego urzędu Federalnego Pełnomocnika ds. Akt Służby Bezpieczeństwa Państwowego byłej NRD, czyli tzw. Urzędu Gaucka. Jest mowa o kulisach Stanu Wojennego. Stasi raportuje także o planach nacisku na Lecha Wałęsę w związku z jego współpracą z SB.

To pierwszy taki dokument z niemieckich archiwów, mówiący o współpracy SB z Wałęsą.

Jest to wzmianka bardzo lakoniczna, ale w zestawieniu z wieloma innymi dokumentami, które dziś już znamy, wydaje się ona wiarygodna

– komentuje historyk.

Prof. Sławomir Cenckiewicz odniósł się do znaleziska:

Ciekawe. Był dokument czechosłowackiej StB, a teraz Stasi

Ma na myśli opracowanie czechosłowackiego MSW z marca 1981 roku, w którym także pojawia się informacja o wcześniejszej współpracy Wałęsy z SB.

Dokument został sporządzony ponad miesiąc od wprowadzenia Stanu Wojennego. Przygotowano go po spotkaniu z tajnym współpracownikiem o pseudonimie Anton, obywatelem NRD i wysokim urzędnikiem państwowym. Kontaktował się on z wpływowymi działaczami PZPR. Określany jest przez Stasi jako wiarygodne źródło.

Z dokumentu wynika, że komuniści zastanawiali się, jak wywrzeć presję na Wałęsę, aby poparł działania Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego. Po masakrze górników w kopalni Wujek przywódca Solidarności jednak nie chciał rozmawiać z władzami, dlatego planowano wypomnieć mu agenturalną przeszłość.

Z Wałęsą nadal są prowadzone dyskusje. Według generała Michty, istnieją też pewne środki nacisku (Wałęsa współpracował kiedyś ze Służbą Bezpieczeństwa)

– czytamy w dokumencie Stasi. Niewątpliwie raport nie jest przesądzający, ponieważ nie pochodzi z pierwszego źródła. To przywołanie słów Wiesława Klimczaka, redaktora wydawanego w Pradze miesięcznika „Problemy Pokoju i Socjalizmu”, który przytoczył, co mówił Norbert Michta, rektor Wyższej Szkoły Nauk Społecznych przy KC PZPR.

Gańczak informuje, że podobną wymowę ma również relacja autorów Archiwum Mitrochina. Powołując się na notatkę KGB, pisali oni, że „po internowaniu SB usiłowała zastraszyć Wałęsę, przypominając mu, że pobierał pieniądze i dostarczał informacji”.

(8488)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę