Apel do Minister Edukacji: Raport Witolda Pileckiego do kanonu lektur! Czy Kluzik-Rostkowska wybierze Harry’ego Pottera?

w Wojna o pamięć


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

pileckiINTERPELACJA
w sprawie wprowadzenia „Raportu Witolda (Pileckiego)” do kanonu obowiązkowych lektur szkolnych

Pani
Joanna Kluzik-Rostkowska
Minister Edukacji Narodowej

Szanowna Pani Minister!

Na podstawie art. 192 Regulaminu Sejmu przedkładam Pani Minister interpelację poselską w sprawie wprowadzenia „Raportu Witolda”, wspomnień Witolda Pileckiego z 1945 r. o pobycie i ucieczce z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, do kanonu obowiązkowych lektur szkolnych.

W powyższej sprawie otrzymałem do wiadomości pismo Fundacji Paradis Judaeorum z dnia 25.02 br., skierowane do Pani Minister, a także liczne głosy Internautów. Do listu załączono pisma, które dokumentują siedmioletnie zabiegi Fundacji o wprowadzenie „Raportu Witolda” do kanonu lektur szkolnych w Polsce i w Unii Europejskiej, w tym m.in. trzy listy Fundacji do MEN z 1 lutego 2008 r., 20 sierpnia 2009 r. i 15 września 2009 r., które niestety nie przyniosły pozytywnego efektu.

Fundacja przypomina, że Pani Minister w ostatnim okresie zainicjowała debatę nad kanonem lektur w polskiej szkole. „W imieniu wolontariuszy akcji społecznej ‚Przypomnijmy o Rotmistrzu’ („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”), ponawiam prośbę o włączenie ‚Raportu Witolda’ z 1945 r. do kanonu lektur szkół ponadpodstawowych” – pisze w liście prezes Zarządu Fundacji Michał Tyrpa. Wyraża on nadzieję, że list skierowany do Pani Minister trzy miesiące przed 67. rocznicą zamordowania Ochotnika z Auschwitz, obchodzoną w wymiarze obywatelskim jako Europejski Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem, spotka się z przychylnością Ministerstwa Edukacji Narodowej. Tymi słowami kończy swój apel do Pani Minister Pan Tyrpa: „Przypomnijmy o Rotmistrzu! Trzeba dać świadectwo!”

Rotmistrz Witold Pilecki to jeden z największych Bohaterów historii Polski i nie tylko naszego kraju. W jednym z wcześniejszych pism do MEN, Prezes Zarządu Fundacji przypomina, że biografia Witolda Pileckiego „uosabia wszystko co najszlachetniejsze w naszej tradycji. Stanowi ona w pewnym sensie apogeum i podsumowanie losów wielu, często bezimiennych bohaterów zmagań z dwudziestowiecznymi, antyludzkimi tyraniami – narodowym socjalizmem oraz komunizmem. Urodzony w roku 1901 Witold Pilecki od najmłodszych lat walczył o ocalenie świata opartego na zasadach wolności, godności i szacunku do społeczeństwa. W czasie wcześnie zakończonego życia, charakter Witolda Pileckiego oraz wartości, którym był wierny, wielokrotnie poddawane były najcięższym próbom. Z każdej z nich wychodził zwycięsko.”

Według Tyrpy, a ja się z nim całkowicie zgadzam: „Z uwagi na ogromną wartość świadectwa rotmistrza Witolda Pileckiego, przede wszystkim ze względy na etyczny uniwersalizm przesłania ‚Raportu Witolda’, podtrzymywanie pamięci o jego Autorze jest obowiązkiem wszystkich ludzi dobrej woli. Upamiętnienie postaci rotmistrza Pileckiego, pośrednio stanowić będzie także wyraz hołdu wobec wszystkich bohaterskich córek i synów naszej Ojczyzny, którzy mimo największych trudności podjęli walkę ze złem XX wieku. Wolna Polska powinna spłacić moralny dług tym naszym poprzednikom, którym w sposób szczególny wolność zawdzięczamy.”

W związku z powyższym mam następujące pytania do Pani Minister:

– Czy według Pani Minister pozycja ta, odwołująca się do bezgranicznej odwagi, najwyższego bohaterstwa i poświęcenia za Ojczyznę aż po śmierć, może przyczynić się do zrozumienia przez młodych ludzi, czym jest patriotyzm, a także umocnić wśród nich miłość do Ojczyzny i poszanowanie godności drugiego człowieka?

– Czy Pani Minister rozważy, wsłuchując się w głosy wielu Polaków, możliwość wprowadzenia do kanonu lektur szkolnych „Raportu Witolda”?

– Co było powodem, że MEN do tej pory odrzucało (i odrzuca?) taką możliwość, o czym świadzą pozostawione bez reakcji kolejne listy Fundacji?

– Jaki sens ma ogłoszenie i prowadzenie debaty nad kanonem lektur w polskiej szkole, skoro MEN układając listę lektur obowiązkowych nie bierze pod uwagę opinii rodziców, ale też nie kieruje się dobrem uczniów?

artur-gorski– Na czym będzie polegała zapowiadana przez MEN reforma kanonu lektur szkolnych, określana w mediach jako „rewolucja”? Czy lektury mają być tylko lekkie, przyjemne, ciekawe dla nastolatków, czy także ambitne, wymagające myślenia i mające wymiar edukacyjny?

– Z jakich lektur, należących do klasyki gatunków i będących skarbami literatury polskiej, MEN planuje zrezygnować od roku szkolnego 2015/2016?

– Czy MEN chce wprowadzić do kanonu lektór szkolnych książki odwołujące się do czarów, magii i okultyzmu (np. „Harry Potter”) i w jakim celu?
Z wyrazami szacunku

Warszawa, dnia. 9.03.2015 r.

Artur Górski
Poseł na Sejm RP

(109)


Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.