Antoni Kozakiewicz i obraz Wiosna Antoni Kozakiewicz i obraz Wiosna

Antoni Kozakiewicz i obraz „Wiosna” [1900 r.]

w Malarstwo


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Antoni Kozakiewicz i obraz „Wiosna” [1900 r.]; technika:  olej, płótno.

Antoni Kozakiewicz podczas Powstania Styczniowego
Antoni Kozakiewicz podczas Powstania Styczniowego

Obraz należał do zbiorów Zygmunta Rosińskiego z Poznania. W roku 1920, wraz z blisko setką obrazów z tej wspaniałej kolekcji, został zdeponowany w nowo otwartym Muzeum Wielkopolskim w Poznaniu i do II wojny światowej był eksponowany w salach galerii malarstwa polskiego.

Antoni Kozakiewicz (ur. 1841 w Krakowie, zm. 3 stycznia 1929 w Krakowie) – polski malarz realista, powstaniec styczniowy.

Był młodszym bratem Piotra rzeźbiarza. W latach 1857-1866 kształcił się w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie u Władysława Łuszczkiewicza i Feliksa Szynalewskiego. Uczestniczył w Powstaniu Styczniowym i dostał się do niewoli rosyjskiej. Po uwolnieniu wyjechał do Wiednia by studiować na Akademii Sztuk Pięknych. Dzięki cesarskiemu stypendium przeniósł się do Monachium gdzie jego tradycyjne malarstwo przyniosło mu powodzenie. W Monachium spędził 30 lat. Następnie wyjechał w 1900 roku do Warszawy, w której przebywał 5 lat. Nie odniósł tu jednak sukcesów, zapomniany i ubogi zamieszkał w Szczawnicy.

Kozakiewicz malował sceny historyczne, pejzaże i portrety. Tworzył obrazy o tematyce rodzajowej, ubarwione folklorem i scenami z życia wsi, Cyganów i Żydów.

źródło: Wikipedia

Antoni Kozakiewicz i obraz Wiosna
Antoni Kozakiewicz i obraz Wiosna

(1684)


Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.