Gazeta Wyborcza po raz kolejny udowadnia, że nie ma dla niej świętości. Bohaterska postawa „Inki” to tylko „zmarnowane życie”, zaś stawianie jej za wzór to niepotrzebna „ekscytacja” – pisze serwis wPolityce.pl.
Biografia Danuty Siedzikówny, sanitariuszki wileńskiej brygady AK, która po 1945 r. wciąż działała w antykomunistycznym podziemiu, na skutek czego została zatrzymana przez UB i stracona, to chyba jeden z najbardziej wzruszających życiorysów jaki można odnaleźć w polskiej historii. Miała zaledwie 17 lat, gdy od komunistytycznych oprawców usłyszała wyrok śmierci.
Więcej o Ince w serwisie Niezlomni.com TUTAJ
Bohaterstwo Inki najwyraźniej „stanęło kołkiem w gardle” Gazecie Wyborczej. Już wcześniej „GW” apelowała o nieobchodzenie Dnia Żołnierzy Wyklętych, teraz zaś Igor Rakowski-Kłos, przeprowadzając wywiad z Magdaleną Tulli, postanowił uderzyć w Siedzikównę.
[quote]Igor Rakowski-Kłos (GW): Podczas marszu narodowców jeden z liderów mówił, że dziś wzorem dla młodych Polek powinna być Danuta „Inka” Siedzikówna, członkini antykomunistycznych oddziałów, która została rozstrzelana w wieku 17 lat. Jej ostatnimi słowami miało być „Niech żyje Polska!”. Nastolatki mają utożsamiać się z dziewczyną, która nie mogła się uczyć i bawić, tylko zmuszona była mieszkać w lesie i umykać obławom NKWD, a jej największym dokonaniem jest śmierć? To życie zmarnowane, a nie godne naśladowania.
Magdalena Tulli: Zdarza się czasem, że trzeba umrzeć, ale nie powinniśmy się tym niezdrowo podniecać. Podniecanie się tym, że zginęła z okrzykiem na ustach, ma w sobie coś dwuznacznego. Możemy się martwić, że została zamordowana, możemy współczuć, możemy szanować wybór, ale ekscytować się? Hitlerowscy zbrodniarze skazani na śmierć też ginęli z okrzykiem „Heil Hitler”.
– czytamy w wywiadzie na łamach „Gazety Wyborczej”.[/quote]
Redaktor „GW” w dość wyraźny sposób zarysowuje bowiem także swój pogląd dotyczący postaci „Inki”. Jeżeli nie na wartościach reprezentowanych przez Danutę Siedzikównę współczesna młodzież ma się opierać, to na czym? Może na postawie oprawców?
więcej w serwisie wPolityce.pl
(291)