Weronika Zaguła i Joanna Gajewska

„Wyjaśniamy dzieciom, że Polska nie była wolna”. O ciekawej inicjatywie związanej z Żołnierzami Niezłomnymi

w Relacje


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Rycerze lasu– Opowiadamy dzieciom o leśnych oddziałach walczących o wolną Polskę – z Weroniką Zagułą, współautorką pierwszej książki o Żołnierzach Wyklętych dla dzieci, pt. „Rycerze lasu” rozmawia Mateusz Rawicz.

MATEUSZ RAWICZ: – Jak narodził się pomysł na napisanie tej książki?
WERONIKA ZAGUŁA: – Ze znajomymi ze Stowarzyszenia Signum Temporis i koleżanką, drugą autorką książki, Joanną Gajewską, zastanawiałyśmy się, jak w tym roku uczcić Święto Żołnierzy Wyklętych. Rok temu nasze stowarzyszenie zrobiło happening, ustawiliśmy las na Dworcu Centralnym. W tym roku wymyśliłyśmy, że musimy zrobić coś, co będzie miało miejsce po raz pierwszy i tak powstała pierwsza książka dla dzieci o Żołnierzach Wyklętych.

– Czy trudno jest napisać książkę dla dzieci mówiącą o poważnych, historycznych sprawach?
– Ciężko, bo jak wiadomo historia Żołnierzy Wyklętych nie kończy się dobrze. Dlatego nie piszemy jak zakończyła się historia żołnierzy podziemia niepodległościowego, nie opowiadamy dzieciom, że większość partyzantów zginęła z rąk komunistów. Tego nie ma w książce, bo nie chcemy dzieciom opowiadać o takich sprawach. Nasze leśne oddziały odchodzą w inne miejsce, bo nadchodzi obława.

– Skąd Panie czerpały inspiracje do książki?
– Interesujemy się historią, więc znałyśmy historię podziemia niepodległościowego. Nasi bohaterowie podobnie jak ich historie są zmyślone, ale wszystko co jest opisane w książce mogło się wydarzyć naprawdę.

– W jaki sposób jest opowiedziana historia partyzantów?
– Z perspektywy małego chłopca, czyli naszego czytelnika. W opowiadaniach koleżanki jest to mały chłopiec Franek, który odkrywa kim są Żołnierze Wyklęci, poznaje ich leśne życie, zanosi żywność, ostrzega przed atakiem ze strony komunistów. W moich opowiadaniach jest dwóch małych chłopców, Bartek, brat chłopaka z leśnego oddziału, który też nosi prowiant do lasu i drugi mały chłopiec, wnuczek, któremu dziadek czyta książkę o Bartku, który ma brata w leśnym oddziale. Ten drugi mały chłopiec żyje w czasach współczesnych, gra w gry komputerowe i ustawia na pulpicie swojego komputera zdjęcie Żołnierzy Wyklętych.

– Jak Panie wyjaśniają dzieciom o co walczyli Żołnierze Wyklęci?
[quote]- Tłumaczymy, że wojna się nie skończyła, mimo, że nie było samolotów, czołgów. Wyjaśniamy, że Polska nie jest wolna, bo władzę w niej sprawują Rosjanie, a Ci, którzy byli bohaterami w czasie wojny teraz dalej muszą walczyć o wolność i ukrywać się.[/quote]

– Do kogo jest skierowana książka?
– Do dzieci w wieku dziesięciu lat, ale może być czytana również młodszym czytelnikom.

Weronika Zaguła i Joanna Gajewska
Weronika Zaguła i Joanna Gajewska

– Jak została przyjęta przez czytelników?
– Bardzo pozytywnie, zarówno wśród dziesięciolatków jak i pięcio- czy sześciolatków.

– Będzie kolejna część?
– Tak, będzie kontynuacja, ukaże się w przyszłym roku 1 marca. Opowiemy o dalszych losach leśnych oddziałów, które odeszły gdzieś dalej, ale ich historia się nie skończyła. Jest jeszcze dużo do opowiedzenia o tamtych czasach.
Dziękuję za rozmowę.

Kim jest Weronika Zaguła?
To współautorka, wspólnie z Joanną Gajewską, książki „Rycerze Lasu”. Książkę można nabyć m.in. w księgarni „Naszego Dziennika” w Warszawie i w Krakowie.

(536)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.