Portal informacyjno-historyczny

Bolesław I Chrobry ze Szczerbcem pod Złotą Bramą w Kijowie

14 sierpnia 1018 r. Bolesław Chrobry zdobył Kijów. Oraz o powstaniu Szczerbca – czy legenda o powstaniu słynnego miecza jest prawdziwa?

w Polska Piastów - rocznice


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze
Bolesław I Chrobry ze Szczerbcem pod Złotą Bramą w Kijowie
Bolesław I Chrobry ze Szczerbcem pod Złotą Bramą w Kijowie

14 sierpnia 1018 r. wojska Bolesława Chrobrego zdobyły Kijów, a sam (wówczas) książę wyszczerbił swój miecz o bramę tego miasta.

Geneza

W 1013 r. wielki książe kijowski nakazał uwięzić swojego syna Świętopełka, jego żonę (nieznaną z imienia córkę król Bolesława Chrobrego) oraz biskupa kołobrzeskiego Reinberna (który zmarł w więzieniu). Świętopełk wydostał się z więzienia po śmierci swego ojca w 1015 r., jednak został pokonany przez swojego młodszego brata Jarosława I Mądrego. W 1017 r. uderzyli bezskutecznie na polski Brześć.

Przebieg

W 1018 zakończyły się trwające 15 lat wojny z Niemcami. W tym samym roku Bolesław Chrobry zebrał armię złożoną z 300 Niemców pod wodzą Zygfryda (syna Hoddona, tego, którego pobiliśmy w 972 r. pod Cedynią), 500 żołnierzy węgierskich oraz 1 tys. Pieczyngów (lud koczowniczy na północ od Kałkazu, czyli południowi sąsiedzi Rusinów). Bolesław miał jeszcze ok. 3-5 tys. własnych wojsk oraz stronników Świętopełka. Jarosław dysponował podobnymi siłami co Bolesław, a na dodatek był wspierany przez Waregów.

Pierwsza bitwa miała miejsce pod Wołyniem 22 lipca, gdzie Polacy zadali Jarosławowi duże straty. 14 sierpnia mieszkańcy Kijowa otwarli bramy przed Bolesławem.

WIĘCEJ O BITWIE POD WOŁYNIEM – TUTAJ!

Skutki

Rękojeść Szczerbca. Ilustracja z Encyklopedii staropolskiej 1900-1903
Rękojeść Szczerbca. Ilustracja z Encyklopedii staropolskiej 1900-1903

Powracający Bolesław zagarnął Grody Czerwieńskie. Natrafił też – zdaniem Galla Anonima – na wojska Jarosława i po raz kolejny je rozbił. W 1019 r. Jarosław uderzył z Nowogrodu na Świętopełka i przepędził go, a ten został zabity uciekając po raz kolejny na dwór teścia.

Bolesław widząc to podpisał z Jarosławem pakt o nieagresji. Kto był zwycięzcą? Po części obie strony. A kto przegranym? Świętopełk. Bolesław złupił jedno z najbogatszych miast Europy Wschodniej. Przyłączył Grody Czerwieńskie oraz wielu Rusinów przyłączyło się do Polaków. W 1031 r. Jarosław odzyskał Grody Czerwieńskie, a sam panował na tronie Rusi. Świętopełk popadł w zapomnienie.

Szczerbiec

Z wyprawą kijowską związana jest legenda dotycząca miecza Bolesława Chrobrego. Kronika Wielkopolska wspomina, iż miecz został wyszczerbiony, kiedy Bolesław I Chrobry uderzył nim o Złotą Bramę, wyjeżdżając z Kijowa w 1018 roku. Stąd nazwa miecza „Szczerbiec”. W rzeczywistości szczerbca używano od koronacji Władysława I Łokietka w 1320 do końca I Rzeczypospolitej.

Łukasz Cichy, źródło: wMeritum.pl

(911)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę