14 sierpnia 1018 r. Bolesław Chrobry zdobył Kijów. Oraz o powstaniu Szczerbca - czy legenda o powstaniu słynnego miecza jest prawdziwa? - Niezłomni.com

Portal informacyjno-historyczny

Bolesław I Chrobry ze Szczerbcem pod Złotą Bramą w Kijowie

14 sierpnia 1018 r. Bolesław Chrobry zdobył Kijów. Oraz o powstaniu Szczerbca – czy legenda o powstaniu słynnego miecza jest prawdziwa?

w Polska Piastów - rocznice


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze
Bolesław I Chrobry ze Szczerbcem pod Złotą Bramą w Kijowie
Bolesław I Chrobry ze Szczerbcem pod Złotą Bramą w Kijowie

14 sierpnia 1018 r. wojska Bolesława Chrobrego zdobyły Kijów, a sam (wówczas) książę wyszczerbił swój miecz o bramę tego miasta.

Geneza

W 1013 r. wielki książe kijowski nakazał uwięzić swojego syna Świętopełka, jego żonę (nieznaną z imienia córkę król Bolesława Chrobrego) oraz biskupa kołobrzeskiego Reinberna (który zmarł w więzieniu). Świętopełk wydostał się z więzienia po śmierci swego ojca w 1015 r., jednak został pokonany przez swojego młodszego brata Jarosława I Mądrego. W 1017 r. uderzyli bezskutecznie na polski Brześć.

Przebieg

W 1018 zakończyły się trwające 15 lat wojny z Niemcami. W tym samym roku Bolesław Chrobry zebrał armię złożoną z 300 Niemców pod wodzą Zygfryda (syna Hoddona, tego, którego pobiliśmy w 972 r. pod Cedynią), 500 żołnierzy węgierskich oraz 1 tys. Pieczyngów (lud koczowniczy na północ od Kałkazu, czyli południowi sąsiedzi Rusinów). Bolesław miał jeszcze ok. 3-5 tys. własnych wojsk oraz stronników Świętopełka. Jarosław dysponował podobnymi siłami co Bolesław, a na dodatek był wspierany przez Waregów.

Pierwsza bitwa miała miejsce pod Wołyniem 22 lipca, gdzie Polacy zadali Jarosławowi duże straty. 14 sierpnia mieszkańcy Kijowa otwarli bramy przed Bolesławem.

WIĘCEJ O BITWIE POD WOŁYNIEM – TUTAJ!

Skutki

Rękojeść Szczerbca. Ilustracja z Encyklopedii staropolskiej 1900-1903
Rękojeść Szczerbca. Ilustracja z Encyklopedii staropolskiej 1900-1903

Powracający Bolesław zagarnął Grody Czerwieńskie. Natrafił też – zdaniem Galla Anonima – na wojska Jarosława i po raz kolejny je rozbił. W 1019 r. Jarosław uderzył z Nowogrodu na Świętopełka i przepędził go, a ten został zabity uciekając po raz kolejny na dwór teścia.

Bolesław widząc to podpisał z Jarosławem pakt o nieagresji. Kto był zwycięzcą? Po części obie strony. A kto przegranym? Świętopełk. Bolesław złupił jedno z najbogatszych miast Europy Wschodniej. Przyłączył Grody Czerwieńskie oraz wielu Rusinów przyłączyło się do Polaków. W 1031 r. Jarosław odzyskał Grody Czerwieńskie, a sam panował na tronie Rusi. Świętopełk popadł w zapomnienie.

Szczerbiec

Z wyprawą kijowską związana jest legenda dotycząca miecza Bolesława Chrobrego. Kronika Wielkopolska wspomina, iż miecz został wyszczerbiony, kiedy Bolesław I Chrobry uderzył nim o Złotą Bramę, wyjeżdżając z Kijowa w 1018 roku. Stąd nazwa miecza „Szczerbiec”. W rzeczywistości szczerbca używano od koronacji Władysława I Łokietka w 1320 do końca I Rzeczypospolitej.

Łukasz Cichy, źródło: wMeritum.pl

(942)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę