Portal informacyjno-historyczny

Fot. ipn.gov.pl

75. rocznica oswobodzenia obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen. Pod Berlinem Niemcy stworzyli piekło na ziemi. [WIDEO]

w II wojna światowa


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Piekło niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Sachsenhausen pochłonęło kilkaset tysięcy istnień ludzkich. W obozie pod koniec listopada 1939 r. znaleźli się krakowscy profesorowie, aresztowani przez Niemców w ramach Sonderaktion Krakau.

Prof. Ignacy Chrzanowski, wikipedia.pl

– Dla kilkunastu z nich był to ostatni, męczeński, etap ziemskiej wędrówki. To w Sachsenhausen polska nauka straciła elity i takie autorytety, jak prof. Stanisław Estreicher, prof. Ignacy Chrzanowski, prof. Leon Sternbach czy pierwszy rektor AGH, prof. Antoni Hoborski. Pamiętajmy o ich ofierze! – przypomina Stowarzyszenie NE CEDAT ACADEMIA, które nawiedziło obóz wiele razy, a w listopadzie 2019 r. towarzyszyło w wyprawie Panu Prezydentowi Andrzejowi Dudzie i zorganizowało Wyprawą Akademicką.

 

W latach 1936-1945 przez to piekło na ziemi przeszło około 200 tys. ludzi. Kilkadziesiąt tysięcy zmarło lub zostało zabitych. Dokładnej liczby nie znamy. 22 kwietnia 1945 r. polscy żołnierze 2. Dywizji Piechoty im. Henryka Dąbrowskiego i czerwonoarmiści oswobodzili około 3 tys. więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Sachsenhausen. Wcześniej Niemcy zdążyli jednak wyprowadzić stamtąd w marszu śmierci około 30 tys. wycieńczonych ludzipisze Dariusz Gorajczyk na portalu ipn.gov.pl.

(340)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę