6 września 1503 r., czyli jak powstała Ostra Brama. Skąd pochodzi nazwa oraz o jednej z największych świętości dla litewskich katolików

w I RP/I RP - rocznice


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Ostra Brama w Wilnie powstała jako Brama Miednicka, stanowiąc część zespołu murów obronnych wzniesionych w latach 1503-1522 z inicjatywy króla Aleksandra Jagiellończyka, a później Zygmunta Starego. 6 września 1503 r. został wydany przywilej Aleksandra Jagiellończyka, który dał początek Ostrej Bramie

Postawiono ją na drodze w kierunku Miednik, Mińska i Oszmiany. Po raz pierwszy została wspomniana w źródłach z 1514 r. Jej niecodzienna nazwa „Ostra” pochodzi od położenia na południowym krańcu miasta zwanym Ostrym.

Bramę wzniesiono na planie kwadratu w stylu gotyckim, z murami grubości od 2 do 2,6 m. W późniejszym okresie dodano renesansową attykę oraz naczółek. Obecnie przy jej wschodniej stronie zachowała się największa w mieście partia dawnego muru obronnego. Brama mieści w sobie klasycystyczną kaplicę o wystroju z 1829 r., w której zawieszony jest cudowny obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej – jednej z największych świętości dla litewskich katolików. Obraz datuje się na początek XVII w., namalowano go na desce techniką temperową na podkładzie klejowo-kredowym. Autor nie jest znany, choć tradycja przypisuje autorstwo tego dzieła niejakiemu Łukaszowi z Krakowa, twórcy bardzo podobnego obrazu z krakowskiego kościoła Bożego Ciała. Już niedługo po powstaniu odnotowano pierwsze łaski, jakich doznali adorujący wizerunek wierni.

Wnętrze kaplicy w XIX w. Ilustracja w „Tygodniku Ilustrowanym” z 2 kwietnia 1864
Wnętrze kaplicy w XIX w. Ilustracja w „Tygodniku Ilustrowanym” z 2 kwietnia 1864

W 1675 r. Akademia Wileńska uznała Matkę Boską Ostrobramską za swoją patronkę. W 1688 r. obraz stał się własnością karmelitów, którzy umieścili go w specjalnie przygotowanej kaplicy w Bramie tuż obok ich klasztoru przy kościele św. Teresy. Od tej pory zmierzają do niego tłumy pielgrzymów – dwukrotnie wizerunek był koronowany papieskimi koronami, a w 1993 r. odwiedził go papież Jan Paweł II.

 

(1292)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.